BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLER

Güney Afrika’dan BM’ye Rusya-Ukrayna krizinde ara buluculuk çağrısı

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Birleşmiş Milletler’i Rusya-Ukrayna arasında yaşanan çatışmaların sona erdirilmesi için ara buluculuk yapmaya davet etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) derhal harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Ramaphosa, yaşanan krizde diplomasinin başarısızlığa uğradığını ve çatışmadan tek çıkış yolunun ara buluculuk olduğunu belirtti.

Krizin sona erdirilmesi için ABD ve Rusya’nın bir araya gelmesinin gerekli olduğuna dikkati çeken Ramaphosa, “Bu çatışmayı çözün ki savaş son bulsun” dedi.

Güney Afrika’dan BRICS ortağı Rusya’ya Ukrayna’dan çekilme çağrısı

Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İş birliği Bakanlığı, Rusya’yı Ukrayna topraklarından derhal geri çekilmeye davet etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada çatışmadan tüm dünyanın etkilendiği ve diplomatik kanalların asla kapatılmaması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, “Güney Afrika, Rusya’yı, tüm üye devletlere uluslararası anlaşmazlıklarını uluslararası barış, güvenlik ve adaleti tehlikeye atmayacak şekilde barışçıl yollarla çözmelerini emreden Birleşmiş Milletler Sözleşmesi uyarınca Ukrayna’daki kuvvetlerini derhal geri çekmeye çağırıyor.” ifadeleri kullanıldı.

 

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu