BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLER

Güney Afrika’da “Yunus Emre Dostluk ve Hatıra Ormanı” oluşturuldu

14 Nisan tarihinde Güney Afrika Gauteng Eğitim Bakanlığına bağlı bir okulda, Yunus Emre Enstitüsü öncülüğünde ‘Yunus Emre Dostluk ve Hatıra Ormanını’ oluşturuldu. 

Yetim öğrencilerin bulunduğu okulda, Türkiye Cumhuriyeti Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş ve Güney Afrika’dan, Büyükelçi Kanat Tumysh, Dr Nausheen Ameen ve Mayfair Bögle Şefi Ricky Nair Kashore’nin de aralarında bulunduğu üst düzey katılımla 10 adet meyve ağacı dikildi.

Törende Johannesburg Belediye Başkanlığı Komite Üyesi Ronald Harris ve Büyükelçi Ayşegül Kandaş konuşmalarını takdim ettiler.

Büyükelçi Ayşegül Kandaş, ormanlık alanların ve ağaç dikmenin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, “Dünya üzerinde üç trilyondan fazla ağaç vardır. Bilinçsiz ağaç kesme, yangınlar ve çevresel olaylar nedeni ile birçok ağaç kaybettik. Güney Afrika’ya gelince, her ülkenin ağaç dikme günü veya haftası vardır. Güney Afrika’da Eylül ayının başı, sürdürülebilir çevre yönetimi ve tüm Güney Afrikalıların yerli ağaçların dikilmesini desteklemek için iyi bir zamandır.” dedi.

Türkiye’de 2021 senesinde yaşanan orman yangınlarına da değinen Kandaş, “Türkiye’de de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde, 11 Kasım ağaç dikme günü olarak ilan edildi. Geleceğe nefes, dünyaya nefes sloganı ile, 2023 yılı sonuna kadar 84 milyon için 3’er fidan, toplam 252 milyon fidan dikilmesi hedefleniyor. 2021 yılında çıkan yangınlarda 66 bin hektar ormanlık alanı kaybettik. Hedefimiz eskisinden daha fazla ağaçlık alan yaratmak. Çünkü nefes alanlarımızı kaybettik.” ifadelerine yer verdi.

Büyükelçi Kandaş, konuşmasında gençlere de tavsiyelerde bulunarak şunları kaydetti:

“Değerli gençler, sizler bu ülkenin geleceğisiniz. Ağaçlara ve toprağa iyi bakınız. Bu ülkenin ve geleceğin taze nefesi olun. Hayatınız boyunca, bizim yaptığımız gibi en az bir ağaç dikmeyi unutmayın.”

Kandaş, Ünlü Türk şair Nazım Hikmet Ran’ın “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine…” sözüne değinerek konuşmasını sonlandırdı.

Proje aynı zamanda okulda öğrenim gören yetim öğrenciler için ağacın meyvelerinden faydalanılmasını da amaçlamaktadır.

Program sonunda yerel STK’ların desteğiyle kışlık yardımı dağıtımı yapıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu