GÜNEY AFRİKAHABERLERKÜLTÜR ve SANAT

Güney Afrika’da Türk günü ve Türk mutfağı rüzgarı esti

Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde bulunan Victoria Yards’ta 3 bine yakın kişinin katılım sağladığı “Turkish Food Market” adı altında Türk günü ve Türk yemek festivali düzenlendi.

Yunus Emre Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen etkinliğe; T.C. Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, büyükelçilik çalışanları, Azerbaycan, Irak ve Kazakistan Büyükelçileri aileleriyle birlikte katıldı.

Güney Afrika’da yoğun ilginin gösterildiği programda; Türk mutfağı, Türk tatlıları, Türk çayı ve kahvesi, Türk el sanatları ve okçuluğu tanıtıldı.

Etkinlikte, Yunus Emre Enstitüsü bünyesinde Türkçe öğrenen Zainub Moolla, Yunus Emre’nin “Ben Yürürüm Yana Yana” şiirini Türkçe ve İngilizce seslendirirken Danae Issel “Sen Çal Kapımı” şarkısını söyledi.

Ayrıca Güney Afrikalı Sweet Voices Chorale koro grubu da “Üsküdar’a Gider İken” ve Yunus Emre’nin “Bana Seni Gerek” şiirini koro halinde seslendirdi.

Kursiyerler, Türk kültürünün önemli şahsiyetlerinin tanıtımını yaptı

Yunus Emre Enstitü bünyesinde Türkçe öğrenen kursiyerler Yunus Emre, Nasrettin Hoca, Karagöz ve Hacivat kostümlerini giyerek önemli şahsiyetleri tanıttılar.

Programa katkı sağlayan Türkiye aşığı Güney Afrikalı Marion Kate Smith ise her iki ülke arasında dostluğa katkı sağlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yunus Emre Enstitüsü Direktörü Abdulaziz Yigit kültürel bir etkileşimi sağlamış olduğumuz bu güzel günde Güney Afrikalılar ile Türk gününde buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken Türk ürünlerini tanıtan ve programda yer alan Türk firmalarına teşekkür etti.

Etkinlikte Türkiye Güzellikleri Fotoğraf sergisi düzenlendi

Dışişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Güzellikleri” fotoğraf sergisinin Güney Afrika Cumhuriyeti ayağı 26 Mayıs 2022 tarihinde Pretorya’da ilgiyle karşılanmıştı.

Açılışını Büyükelçi Ayşegül Kandaş’ın yaptığı fotoğraf sergisi bu ay boyunca Johannesburg Yunus Emre Enstitüsünde devam edecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu