BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLER

Güney Afrika’da kabine değişikliği

Güney Afrika Devlet Başkanı kabineyi değiştirerek yeni başkan yardımcısı ve bakanları atadı

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa pazartesi günü kabine değişikliğine giderek yeni başkan yardımcısı ve birkaç bakan atadığını duyurdu.

Ramaphosa televizyonda yayınlanan konuşmasında, Paul Mashatile’yi yeni başkan yardımcısı olarak atadığını duyurdu.

Mashatile, geçen ay istifa eden David Mabuza’nın yerine atandı.

61 yaşındaki Mashatile aynı zamanda iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi partisinin (ANC) başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

Ramaphosa ayrıca biri elektrik diğeri de hükümetin performansına daha fazla odaklanacak olan Planlama, İzleme ve Değerlendirme olmak üzere iki bakanlık kurdu.

Kgosientsho Ramokgopa’yı başkanlıkta elektrikten sorumlu bakan olarak atadı. Ramokgopa artık kıtanın en sanayileşmiş ekonomisinin karşı karşıya olduğu mevcut elektrik krizinin çözümünden sorumlu olacak.

Güney Afrika, günde altı saate varan kesintilerle son yılların en kötü elektrik kriziyle karşı karşıya. Ülkenin elektriğinin %90’ından fazlasını üreten enerji şirketi Eskom, talebi karşılamakta zorlanıyor ve haftalardır farklı aşamalarda kesintiler uyguluyor.

Ramaphosa, elektrik bakanından, mevcut elektrik santrallerinin performansını tersine çevirmek ve yeni üretim kapasitesinin tedarikini hızlandırmak için Eskom’un liderliğiyle çalışmak da dahil olmak üzere, krize müdahalede yer alan çok sayıda departman ve kuruluşun koordinasyonunu kolaylaştırmasının bekleneceğini söyledi.

Atanan diğer bakanlar arasında başkanlıktan sorumlu bakan olarak Khumbudzo Ntshavheni de bulunuyor. Nkosazana Dlamini-Zuma Devlet Başkanlığı’nda Kadın, Gençlik ve Engellilerden sorumlu bakan olurken Maropene Ramokgopa da Planlama, İzleme ve Değerlendirmeden sorumlu bakan oldu.

Mondli Gungubele İletişim ve Dijital Teknolojiler Bakanı, Thembi Nkadimeng ise Kooperatif Yönetişim ve Geleneksel İşler Bakanı oldu.

Kamu Hizmetleri ve İdare Bakanı Noxolo Kiviet olurken, eski KwaZulu-Natal Başbakanı Sihle Zikalala da Bayındırlık ve Altyapı Bakanı oldu.  Ayrıca çok sayıda bakan yardımcısı da atandı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu