GÜNEY AFRİKAHABERLERKÜLTÜR ve SANAT

Güney Afrika’da depremzedelere yardım için Türk yemekleri etkinliği düzenlendi

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin en büyük şehri Johannesburg'da, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenlere yardım amacıyla Türk Yemek ve Kültür Pazarı etkinliği gerçekleştirildi.

Johannesburg Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ile Türk Kültür Merkezi koordinasyonunda, Türk Hava Yolları (THY), DEFY, ASELSAN gibi ülkede faaliyet gösteren Türk firmalarının sponsorluğunda Johannesburg’daki Victoria’s Yard’ta gerçekleştirilen etkinlikte, Türk mutfağından ve kültüründen ürünler, gelirleri Türkiye’deki depremzedelere bağışlanmak üzere satışa sunuldu.

Etkinlikte, Güney Afrikalı sanatçılar da müzik dinletisi sundu.

Hatay mutfağından lezzetler

Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, AA muhabirine, Güney Afrikalıların ve burada yaşayan Türk vatandaşlarının etkinliğe yoğun katılım gösterdiklerini belirterek, “Burada satılan tüm yemeklerden elde edilen gelir, ülkemizdeki depremzedelere yardım amacıyla AFAD aracılığıyla ülkemize gönderilecek.” dedi.

Kandaş, etkinlik kapsamında katılımcılara Hatay mutfağından lezzetlerin tanıtıldığını kaydederek, “Güney Afrikalı dans ve müzik grupları ile depremzedeler için gitarıyla bir şarkı besteleyen Güney Afrikalı sanatçının müziğini dinledik, gösterileri izledik. Oldukça eğlenceli bir gün geçirdik.” diye konuştu.

Johannesburg YEE ve Türk Kültür Merkezi Koordinatörü Abdülaziz Yiğit, Güney Afrikalılara Türk mutfağını ve kültürünü tanıtmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Bu kermesi Türk depremzedeler için yapmış bulunmaktayız. Birçok Güney Afrikalı ve Türk insanı etkinliğimize destek verdiler, sponsor oldular. Evlerinde yapmış oldukları Türk ve Güney Afrika mutfağından lezzetleri burada satma imkanı elde ettiler.” ifadelerini kullandı.

Yiğit, bu etkinliğin Türk ve Güney Afrika halklarının dayanışmasına örnek teşkil ettiğini vurgulayarak, “Bugün Türk Mutfağı Haftası vesilesiyle, depremden en çok etkilenen Hatay yöresinin mutfağını tanıtma imkanı elde ettik. Bu kapsamda tepsi kebabı, künefe ve kısır sunumu yapıldı.” dedi.

“Bu yiyecekler inanılmaz lezzetli”

Etkinliğin katılımcılarından Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Uluslararası Dünya Barışı Savunucuları Derneği Ülke Direktörü Büyükelçi Anthony Chinedum da son derece keyifli ve harika vakit geçirdiklerini dile getirerek, “Türk yemeklerini eşimle birlikte tatma fırsatı bulduk. Bu yiyecekler inanılmaz lezzetli.” şeklinde konuştu.

Etkinlikte stant açan otizmli İrfan isimli genç, evinde hazırladığı Türk ve dünya mutfağından tatlıların satışından elde edilecek gelirle Türkiye’deki depremzedelere yardım edecek olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Tatlı ustası Yunus Kılıç ise katılımcıların künefe ve baklavalara yoğun ilgi gösterdiğini aktardı.

Kaynak: AA/Murat Özgür Güvendik

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu