BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLER

Güney Afrika’da Ahmet Yesevî anıldı

Yunus Emre Enstitüsü, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg kentinde Ahmet Yesevî’nin 855. Ölüm yıl dönümü anısına program düzenledi.

Güney Afrika’nın Kazakistan Büyükelçiliği iş birliğinde gerçekleştirilen programda tarihte bilinen ilk büyük Türk mutasavvıfı Hoca Ahmet Yesevî anıldı.

Programda Johannesburg ve Pretorya’daki okullar arasında Hoca Ahmet Yesevî anısına yapılan makale yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi.

Makale yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Kazakistan ile Güney Afrika Cumhuriyeti ve Kazakistan ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yılında düzenlenen programda, Türkiye Cumhuriyeti Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş ve Kazakistan Büyükelçisi Kanat Tumysh konuşma yaptı.

Türki Cumhuriyetlerin Büyükelçilikleri olarak ortak kültürün tanıtımını önemsediklerini söyleyen Büyükelçi Kandaş, “Türkiye Cumhuriyeti Pretorya Büyükelçiliği olarak Güney Afrika’da bulunan diğer kardeş büyükelçilikler ile özellikle Azerbaycan ve Kazakistan gibi ülkelerin büyükelçilikleriyle kültürel etkinlikler düzenlemekten memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Güney Afrika Dışişleri Bakanlığından üst düzey yetkililerin ve Malezya, Venezuela, Irak, Umman ve Filistin Büyükelçilerinin de katılım sağladığı programda Nelson Mandela’nın en büyük torunu Ndileka Mandela konuşma yaptı ve Yunus Emre Enstitüsüne teşekkürlerde bulundu.

YEE adına Büyükelçi Ayşegül Kandaş tarafından Güney Afrika Dışişleri Bakanının eşi Sherif Pandor’a hediye takdim edildi.

Ahmet Yesevî’nin tanıtıldığı ve anıldığı program sonunda ödül töreni ve sertifika takdimi gerçekleştirildi.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu