BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLER

Güney Afrika Cumhurbaşkanı, Prens Misizulu’yu, Zulu halkının yeni kralı olarak tanıdı  

 

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde, geçen yıl vefat eden Zulu kralı Zwelithini’nin oğlu Prens Misizulu, Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa tarafından Zuluların yeni kralı olarak tanındı.

Cumhurbaşkanı Ramaphosa, yasalara ve kraliyet ailesinin başvurularına dayanarak, Prens Misizulu’yu yeni Zulu kralı olarak tanıdıklarını açıkladı.

Bazı aile üyeleri, Prens Misuzulu’nun tahta çıkmasını onaylamadıklarını açıkça dile getirdi ve taç giyme törenine karşı çıkmak için mahkemeye gitti. Ancak Pietermaritzburg Yüksek Mahkemesi bu ayın başlarında taç giyme töreninin devam edebileceğine karar verdi. Başkan Ramaphosa yaptığı açıklamada, kararı geleneksel işlerden sorumlu bakan ve il liderleriyle istişareler yaptıktan sonra aldığını söyledi.

Yeni kral Misuzulu’nun “tahta çıkışının”, Zulu halkının gururlu ve seçkin tarihi için büyük önem taşıdığını söyleyen Ramaphosa, Prens Misuzulu’nun tahta geçmesinin Zulu halkının gururlu ve seçkin tarihinde çok önemli bir an olduğunu söyledi.

Ramaphosa: “Majesteleri, halkının refahı ve güvenliği için büyük bir cesaret ve kararlılıkla savaşan uzun bir saygın hükümdarlar silsilesinin halefidir. Majesteleri Kral Misuzulu Zulu’ya uzun ve müreffeh bir saltanat dilemek için tüm Güney Afrika halkına katılıyorum,” ifadelerini kullandı.

Zulu halkı halihazırda Güney Afrika’daki en büyük etnik grubu oluşturuyor.

Simgesel ve törensel bir makam olan Zulu tahtında oturan kralın ise herhangi bir resmi yetkisi bulunmuyor.

Güney Afrika’da geleneksel liderler asırlık geleneklere göre seçilir, ancak kral olarak seçilen kişinin geçerli olarak kabul edilmesi için bir başkan tarafından tanınması gerekir.

Kral Misizulu

Misizulu, Kral Zwelithi ile Kraliçe Dlamini’nin ilk erkek çocuğu olarak, 1974 yılında Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal eyaletinde dünyaya geldi.

Babasının Mart 2021’de bilinmeyen bir nedenden vefat etmesinin ardından, kral naibi olan annesi tarafından yeni Zulu kralı ilan edildi.

Misizulu’nun kral ilan edilmesi, Zulu kraliyet ailesi içerisinde tartışmalara neden oldu ve süreç mahkemeye taşındı.

Güney Afrika yasaları gereği Cumhurbaşkanının kendisini tanımasıyla birlikte, Misizulu resmi olarak Zuluların yeni kralı oldu.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu