BİLİM ve TEKNOLOJİBÖLGELERHABERLERKÜLTÜR ve SANATKUZEY AFRİKA

Göçebeler Festivali iki yıl aradan sonra Fas’ta yeniden başladı

Pandemi nedeniyle iki yıl ara verilen Göçebeler Festivali Fas'a geri döndü.

Çölün ortasında ve üç gün süren Göçebeler Festivali, yeni teknolojinin hakim olduğu bir toplumda eski yöntemleri canlı tutmayı amaçlıyor.

Göçebeler Festivali direktörü Nourredine Bougrab, festivalin bu yıl deve yarışı ve kumda ekmek pişirme etkinliğinin yanı sıra göçebelikle ilgili sergi ve etkinliklerin yer alacağı zengin bir içerikle geri döndüğünü ifade etti.

Mali’nin Bamako kentindeki Tumast Kültür Merkezi Direktörü Issa Dicko, festivalin 2000 yılından bu yana UNESCO tarafından somut olmayan miras olarak kabul edildiğini belirtti.

Dicko, “Arap ve İslam kültürünün Essaouira’dan Kahire’ye, Tanca’dan Timbuktu’ya kadar Sahra boyunca yayılması develer sayesinde oldu. Benim için devenin rolü sonsuzdur. Deve göçebelerin mirasını canlı tutuyor.” dedi.

Bu yıl festival ilk kez Mali, Fransa ve Fas’tan masallarıyla izleyicileri büyüleyen üç hikaye anlatıcısını davet edildi.

Faslı hikaye anlatıcısı Nabila El Fahmy, “Göçebeler ve genel olarak Fas toplumu, ailelerinin ve çocuklarının eğitimini hikaye anlatıcılığına dayandırıyordu. Büyükanne geceleri ailesini toplayıp onlara annesinden ve büyükannesinden öğrendiği hikayeleri anlatırdı. Onlara güçlü mesajlarla dolu hikayeler anlatıyordu” ifadelerini kullandı.

Etkinlik Fas’ın güneydoğusunda yer alan, zengin mirası ve efsanevi misafirperverliğiyle ünlü küçük bir kasaba olan Mhamid El Ghizlane’de gerçekleştiriliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu