BATI AFRİKAHABERLERPOLİTİKASon Dakika

Gine’de eski cunta lideri Moussa Dadis Camara hapishaneden kaçtı

Gine cuntasının eski lideri ve 28 Eylül 2009 katliamının suçlularından olan Moussa Dadis Camara, 4 Kasım Cumartesi sabahı, Konakri’nin en büyük hapishanesinden firar etti.

Kaloum yarımadasının sakinleri, bu  sabah  Gine’deki en büyük hapishane olan Konakri Merkez Hapishanesi’ne baskınından kullanılan otomatik silahların sesiyle erken uyandılar.

Ülkenin en çok izlenen mahkumları

Edindiğimiz bilgilere göre, 28 Eylül 2009’daki katliam duruşmasında başta ülkenin eski diktatörü Yüzbaşı Moussa Dadis Camara’nın yanı sıra Claude Pivi ve Blaise Goumou’nun da bulunduğu birçok sanık, ağır silahlı kişiler tarafından kaçtı.

Eskiden özel hizmetlerden, uyuşturucuyla ve organize suçla mücadeleden sorumlu olan Moussa Dadis Camara, bir kez daha polis tarafından tutuklanmıştı.

Dört pikap araçtan oluşan komando, eski Özel Kuvvetler mensubu Claude Pivi’nin oğlu tarafından yönetiliyordu. Pivi, Moussa Dadis Camara’nın Aralık 2008’den Aralık 2009’a kadar iktidarda olduğu dönemde başkanlık güvenliğinden sorumlu bakandı.

Lansana Conte’nin ölümünün ardından iktidara gelen darbe yüzbaşısı ve bir düzine eski cunta yetkilisinin duruşması, 150’den fazla kişinin katledildiği Konakri stadyumunda yaşanan katliamdan sadece on üç yıl sonra, 28 Eylül 2022’de başladı. öldürüldü.

Temizleme işlemleri

Yıllar boyunca, Alpha Condé’nin (2010-2021) başkanlığı altında, Gineli yetkililer, ordu saflarında ve özellikle de Orman Ginesi’nde nüfuzunu ve desteğini koruyan kişileri yargılama konusunda isteksiz görünüyordu. Konakri’deki dava nihayet Eylül 2021’de Mamadi Doumbouya tarafından gerçekleştirilen darbeden bir yıl sonra başladı.

Kaçmayı başaran tutuklular, ülkede en yakından izlenen kişiler arasında yer aldı. Konakri Merkez Evi’nin yöneticisi Thierno Sadou Diallo, İsviçre’de birkaç ay eğitim gördükten sonra Gine’ye yeni döndüğünde kaçtılar. Henüz görevine dönmemişti.

Başkentte arama operasyonları başlatıldı ancak yerel saatle sabah 10 civarında, silahlı saldırılar ara sıra gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu