BATI AFRİKABÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Gine Bissau ve Liberya, Batı Sahra konusunda Fas’a desteklerini yineledi

Gine Bissau ve Liberya, Batı Sahra konusunda Fas’ın “genişletilmiş özerklik” planını desteklediklerini yineledi.

Liberya Dışişleri Bakanı Dee-Maxwell Saah Kemayah, Fas’ın başkenti Rabat’ta gerçekleştirilen ilk Afrika-Atlantik Bakanlar toplantısının arasında Fas Dışişleri, Afrika İşbirliği ve Yurtdışında Yaşayan Faslılar Bakanı Nasser Bourita ile yaptığı görüşmenin ardından basın açıklamasında bulundu.

Kemayah yaptığı açıklamada, ülkesinin Fas’ın toprak bütünlüğüne ve özerklik planına verdiği desteği yineleyerek, Sahra sorunundaki çatışmayı sona erdirmek için tek çözümün bu olduğunu belirtti.

Liberya, Fas’ın özerklik planını desteklemeye devam edecek

Liberya’nın pozisyonunun değişmediğinin altını çizen Kemayah, “Liberya, konumuna bağlı kalan bir ülkedir. Fas’ın toprak bütünlüğüne desteğimiz nettir.” dedi.

Kemayah, “Ülkemiz Fas’ın özerklik planını destekliyor ve onu savunmaya ve teşvik etmeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

Ülkesinin bu bölgesel çatışmaya siyasi, gerçekçi ve kalıcı bir çözüme ulaşmak için Birleşmiş Milletler’in çabalarını memnuniyetle karşıladığını vurgulayan Kemayah, BM’nin çabalarını da desteklediğini kaydetti.

“Gine-Bissau, Fas’ın toprak bütünlüğü konusundaki tutarlı konumunu koruyor”

Gine-Bissau, Fas’ı ve onun toprak bütünlüğünü desteklemek için “tutarlı” konumunu yineledi.

Gine-Bissau Dışişleri ve Topluluklar Bakanı Susie Carla Barboza, Rabat’ta düzenlenen Afrika-Atlantik ülkeleri bakanlar toplantısı sonrası yaptğı açıklamada “Gine-Bissau, Fas’ın toprak bütünlüğü konusundaki tutarlı konumunu koruyor” dedi.

Barboza, Birleşmiş Milletler’in konu ile ilgili girişimlerine de değinerek “Sahra sorununun tek çözümünün Birleşmiş Milletler çerçevesinde olması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Fas’ın 1975’te eski İspanyol sömürgesi Batı Sahra’yı topraklarına katmasından bu yana, bölgenin bağımsızlığını destekleyen Polisario Cephesi ile Rabat yönetimi arasında başlayan gerginlik devam ediyor.

Bölgenin kendi egemenliğinde kalması gerektiğini savunan Fas, Batı Sahra’da kendi egemenliğinde “genişletilmiş özerklik” teklif ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu