BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

General Oligui Nguema, Ondo Ossa ile kendi evinde buluştu

Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin ortak adayı olan Albert Ondo Ossa, seçimlerin ordu tarafından iptal edilmesinden sonra uzlaşma sağlama kararı mı aldı?

Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin ortak adayı olan Albert Ondo Ossa, seçimlerin ordu tarafından iptal edilmesinden sonra uzlaşma sağlama kararı mı aldı?

En azından geçtiğimiz salı günü (5 Eylül 2023) Geçiş Dönemi Başkanı General Brice Oligui Nguema ile eski Yüksek Öğrenim Bakanı’nın buluşmasından anlaşılan sinerji bu yönde. Bu buluşma, ikilinin geçiş dönemini mümkün olduğunca iyi yönetmek için birlikte çalışacağını gösteriyor.

26 ağustosta gerçekleşen seçimde kazandığından emin olan ve Geçiş ve Kurumların Restorasyonu Komitesi (CTRI) bünyesindeki askerlerin iktidarı kendisine vermesi gerektiğine inanan Muhalefet liderinin duruşu değişti. Görünüşe göre Albert Ondo Ossa, Gabon yönetiminin yeniden inşasının gerektiği yönünde fikrini değiştirdi.

Sosyal medyada geniş çapta yayılan bir fotoğrafta Geçiş Başkanı, Omar Bongo Ondimba dönemindeki Yüksek Öğrenim Bakanı ile el sıkışıyor. İkili arasındaki görüşmenin içeriğine ilişkin henüz bir bilgi edinemesek de bu görüşme, Geçiş ve Kurumların Restorasyonu Komitesi (CTRI) başkanı tarafından başlatılan toplantı sürecinde bir dönüm noktası oldu.

Görünüşe göre General Brice Oligui Nguema ve Prof. Albert Ondo Ossa, Bongo-PDG sisteminin, Michel Stéphane Bonda başkanlığındaki Gabon Seçim Merkezi (CGE) ile birlikte planladığı aykırılıklara rağmen, ülkenin yeniden inşası için güç birliğinin öneminin farkındalar.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu