BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

General Nguema, “vatanseverlik” ve “itaat” göstermelerini istedi

Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba'nın devrilmesinden bu yana General Nguema, Gabon'da yaygın olan yolsuzluğa bulaşan iş insanlarına gözdağı verdi ve onlardan ülkenin kalkınması için; "vatanseverlik" ve "itaat" göstermelerini istedi.

Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba’nın devrilmesinden bu yana General Brice Oligui Nguema, Gabon’da yaygın olan yolsuzluğa bulaşan iş insanlarına gözdağı verdi ve onlardan “ülkenin kalkınması için”; “vatanseverlik” ve “itaat” göstermelerini istedi.

Perşembe günü 200’den fazla Gabonlu iş insanının Cumhurbaşkanlığına çağrılmasından önce, cuma günü tamamı devlet televizyon kanallarında yayınlanan konuşmasında; sert bir ses tonuyla ve gözlerinde karanlık bir ifadeyle “şirketlerin aşırı ücretlendirme yaptığını ve kolluk kuvvetinin bunlarla ilgili soruşturmaları tekrar gözden geçireceğini, aşırı ücretlendirme varsa bunun devlete iade edileceğini” söylemişti. Yapılan son denetimler bunu destekler nitelikteydi.

Ayrıca, devlet televizyon kanalları, devrik cumhurbaşkanı Noureddin Bongo Valentin’in oğullarından birinin ve cumhurbaşkanlığı kabinesinin eski üst düzey üyelerinden birinin perşembe günü yani darbe günü tutuklandığını gösteren birçok fotoğraf yayınladı. Bu fotoğraflar evlerinde bulunduğu anlaşılan milyarlarca CFA frangıyla dolu sandık, valiz ve çantaların önünde çekilmişti.

Ordu; Bongo Valentin’i ve Başkanlık makamı ve iktidar partisi Gabon Demokrat Partisi (PDG) üyesi olan, tutuklu bulunan altı eski üst düzey yetkiliyi “kamu fonlarının büyük ölçüde suistimal edilmesi”, “Cumhurbaşkanlığı yetkisinin haksız kullanımı” ve “vatan hainliği” ile suçluyor.

Bongo’nun muhalifleri ve sivil toplum, hükümete yakın olan iş insanlarını; üst düzey hükümet yetkililerine ödedikleri komisyonların karşılığı olarak devletle yaptıkları sözleşmelerde aşırı ücretlendirme yapmakla suçluyordu.

Pazartesi günü “geçiş döneminin başkanı” olarak yemin edecek olan başkanlık muhafızlarının lideri General Oligui, “Bu aşamada yurttaşlarımızın beklediği kalkınma konusundaki kararlılığınızı ve vatanseverliğinizi tespit etmek zor. Size doğruyu söylüyorum, kendinizi samimiyetle sorgulamalısınız” dedi ve ekledi, “Bu benim için öyle bir durum ki hem bu durumun devam etmesine izin veremem hem de bu duruma müsamaha gösteremem”.

Ayrıca “Paradigmanızı değiştirmenizi, o anın çıkarlarına göre oluşturulmuş, aşırı faturalandırma ve zenginleştirme üzerine kurulu olduğu bilinen şirketler olarak değil; sorumluluk sahibi şirketler olarak karşıma (şu an sahip olduğum gücün de karşısına) çıkmanızı tavsiye ederim” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu