BATI AFRİKAEKONOMİHABERLERPOLİTİKA

Gana, IMF programından olumlu sonuçlar alıyor

Gana Merkez Bankası müdürü Pazartesi günü burada yaptığı açıklamada, Gana’nın uygulamanın ilk dört ayından sonra Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından desteklenen ekonomik reform programlarından olumlu sonuçlar gördüğünü söyledi.

Ernest Addison, Gana merkez bankasının para politikası komitesi tarafından ekonomiyi değerlendirmek için yapılan son toplantıdan sonra yapılan bir basın brifinginde, yılın ilk ve ikinci çeyreğindeki (Q1 ve Q2) nispeten yüksek ekonomik büyümenin, istikrarlı bir döviz kuru rejimi ve enflasyonun düşmesiyle birleştiğinde, programın şimdiye kadar başarılı bir sonucunu gösteren göstergeler olduğunu söyledi.

Gana İstatistik Servisi’ne göre, Gana’nın ekonomisi, IMF programında belirlenen yüzde 1,5’lik bir büyüme hedefine kıyasla, ilk çeyrekte yüzde 3,3’lük bir büyüme kaydettikten sonra 2. çeyrekte yüzde 3,2 büyüdü.

Addison, merkez bankasının güven anketinin, iyileşen makroekonomik koşullar doğrultusunda yılın geri kalanında devam etmesi beklenen tüketici ve iş duygularında da bir iyileşmeye işaret ettiğini de sözlerine ekledi.

Vali, “Bu yıl muhtemelen yüzde 3,0’lük bir büyüme öngörüyoruz, IMF programı kapsamında öngörülen büyüme oranının neredeyse iki katı” dedi.

Dünyanın en büyük ikinci kakao üreticisi ve fosil yakıt ihracatçısı olan Batı Afrika ülkesi, Mayıs ayında enflasyonu ve döviz değer kaybını azaltmak ve ekonomisini canlandırmak umuduyla üç yıllık 3,0 milyar ABD doları IMF kurtarma paketi sağlamıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu