BÖLGELERHABERLERPOLİTİKA

Gana Başkanı ECOWAS’a “darbelerin önlenmesi” çağrısında bulundu

Son dört yılda birçok ECOWAS üyesi ülkede askeri darbe yaşandı. Mali’de, dokuz ay arayla iki darbenin ardından 30 Mayıs 2021’de ordu yönetime tam anlamıyla el koydu. Gine’de 8 Eylül 2021’de, Burkina Faso’da ise 28 Ocak 2022’de askeri darbe yaşandı. En son bu yılın temmuz ayında Nijer’de ordu yönetimi ele geçirdi.

Geçen hafta cuma günü ikinci ECOWAS Parlamento Semineri, Gana’nın Winneba kentinde düzenlendi.

Gana Devlet Başkanı Nana Addo Dankwa Akufo-Addo konuşmasında ECOWAS’ın içinde bulunduğu ve acil çözümler gerektiren durumdan bahsetti.

“Bölgemizin ekonomik, siyasi, sosyal açılardan ve güvenlik açısından zorlu bir durumda olduğunu kabul etmeliyiz. Bölgemizdeki halk; demokrasi, iyi yönetişim ve hukukun üstünlüğü konusunda 1990’ların başından bu yana ciddi bir ilerleme kaydetti. Bunun bir getirisi olarak dört yıl önce ECOWAS üyesi 15 devletin başkanlarının tamamı demokratik yollarla seçilmiş liderlerdi. Ancak şu an demokratik kimliğimiz azalıyor.” dedi.

Yönetişimin askerileştirilmesine, elitlerin demokrasiye el koyma girişimine, bölgedeki terörist gruplar ve silahlı suç çetelerinin demokrasiyi yok etmeye yönelik ahlaksız arzusuna çözüm bulmaya ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Geçen hafta Burkina Faso’daki darbe yönetiminin ordu içindeki bazı unsurların gerçekleştirdiği darbe girişimini engelledikleri iddiasını hatırlatan Akufa-Addo, darbe tehlikelerinin henüz ortadan kalkmadığını ifade etti.

“Modern tarih bize tiranlığın, baskının ve totaliter yönetimin uzun sürmediğini gösterdi. Bir halk görünüşte demokrasiyi ve sivil özgürlüğü ne kadar reddederse reddetsin, koşullar onları her zaman bunları benimsemeye zorlayacaktır” dedi.

Akufo-Addo meclis üyelerine darbelerin temel nedenlerini ve nasıl önlenebileceğini anlamak için bu konuya daha fazla ehemmiyet göstermeleri gerektiğini söyledi.

Ayrıca “Liderlerin iktidar üzerindeki hakimiyetlerini güçlendirmek için başkanlık süresinin uzatılmasına karşı çıkın. Bu eylemler halkta hoşnutsuzluk ve darbelerin beslendiği zeminler yaratıyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu