HABERLER

Gambiyalı Bakan Tangara: “Koşullar ırkçılığı yaratır”

 

Anadolu Ajansının “Global İletişim Ortağı” olduğu Antalya Diplomasi Forumu’nda, “Irkçılık ve ayrımcılıkla mücadele” konulu bir panel düzenlendi.

Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İş Birliği Bakanı David John Francis, herkesin aşı olmak ve salgını atlatmak istediğine değinerek, bazı Batılı ülkelerin Kovid-19 aşısını dünyanın diğer ülkeleriyle paylaşma konusunda isteksizliklerinin aşı milliyetçiliği veya aşı ayrımcılığı gibi bir durumu ortaya çıkardığını söyledi.

Francis, “Kaynakları olan bazı güçlü devletler bu aşıları üretiyorlar. Bu aşıya erişemeyen ülkeler var. Onlara karşı da ayrımcılık yapıyorlar” ifadelerini kulandı.

Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde uluslararası sistemdeki “biz ve diğerleri” algısına değinen Francis, “Uluslararası sistemlere sahibiz biliyorsunuz. Uluslararası sistemlerde de biz ve diğerleri algısı var. Bu yüzden sistemler işe yaramıyor. İster George Floyd vakası olsun. Oradan çıkalım aşıya kadar gelelim. Oradan Ukrayna savaşına kadar gelelim. Hepsinde global bir Batı ayrımcılığını görüyoruz.” dedi.

Gambiya Dışişleri, Uluslararası İş Birliği ve Yurtdışındaki Gambiyalılar Bakanı Mamadou Tangara konuşmasında Afrikalılar olarak ırkçılık ve ayrımcılıkla en fazla mağdur edilen taraf olduklarını kaydederek, “Önce esaret ve kölelik sonra koloniyalizm geldi. ” dedi.

Tangara, “Hiç kimse ırkçı doğmaz. Koşullar ırkçılığı yaratır.” diye konuştu.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu