BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

Gabon’da General Nquema, Gabon Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yemin etti

"Bu geçişin sonunda, tüm Gabonlu kalkınma ortaklarının katkısıyla, barış içinde yeni özgür, şeffaf ve inandırıcı seçimler düzenleyerek iktidarı sivillere geri döndürmeyi amaçlıyoruz."

Geçiş Dönemi Başkanı General Brice Clotaire Oligui Nguema, bugün Gabon Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yemin etti. Nquema törende başkent Libreville’in yeni güçlü adamı olarak ilan edildi. Konuşmasının başında, “Kısır topraklarımızı verimli kılan Yüce Tanrı’ya şükrediyorum”sözlerine yer veren Nquema devamında ise “Bu konuşmaya minnettar bir yürekle, Yüce Allah’a bir şükranla hitap ederek başlamak istiyorum.” dedi.

Nquema konumasının devamında Gabon eski cumhurbaşkanı ve darbe sonucu görevinden azledilen Ali Bongo’nun babası Omar Bonga’ya atıfta bulundu. ” bu odada, merhum Başkan Léon MBA’den (Gabon ilk devlet başkanı)  sonra 42 yıllık saltanatın sonunda, Gabon’un ilk Başkanı olan Merhum Başkan Omar Bongo’nun sözlerini hatırlatayım: “Tanrı bize yaptığımız şeyi Gabon’a yapma hakkı vermedi, bizi gözlemliyor. Diyor ki:  Bizi de cezalandırmak istediği gün gelecektir ve bunu yapacaktır.”

Sözlerinin sonunda ise;

“Gabon halkı,

Bugün atalarımızın hayalini kurduğu mutlu zamanlar nihayet evimize geliyor. Bu nedenle, ortak yansımamızdan kaynaklanan derin değişikliklere ihtiyacımız var. Bu nedenle, gelecekteki hükümete, aşağıdakiler için uygulanacak mekanizmalar hakkında gecikmeden düşünmeleri talimatı veriyorum:

Tüm siyasi sürgünlerin ülkeye dönüşünü kolaylaştırmak;
Lise öğrencileri için bursu geri getirmek;
Fikir mahkumlarını serbest bırakmak;
Ulusal ekonomiyi yerel ortaklar ve yerel finans kurumları ile finanse etmek;
Emeklilerin emekli maaşlarının ödenmesi için yerel bankaların desteğiyle sinerji yaratmak;
Gabon Vatandaşlığı verme koşullarını gözden geçirmek;
Gabon Cumhuriyeti’ndeki arazi yasalarını gözden geçirmek.

Bu geçişin sonunda, tüm Gabonlu kalkınma ortaklarının katkısıyla, barış içinde yeni özgür, şeffaf ve inandırıcı seçimler düzenleyerek iktidarı sivillere geri döndürmeyi amaçlıyoruz.” açıklamalarına yer verdi.

Gabon’da darbe

Gabon, 41 yılı aşkın süredir Omar Bongo Ondimba tarafından yönetilirken 2009 yılından yapılan yerel seçimler ile yönetim, oğlu Ali Bongo Ondimba’ya geçmişti. Bu yılki yerel seçimlerde Ali Bongo Ondimba tekrar aday gösterildi.

26 Ağustos Cumartesi günü açıklanan resmi sonuçlara göre ise Ali Bongo, yeniden cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Gabon’da gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında bir grup asker, seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle darbe gerçekleştirmişti. Gabon ulusal televizyon binasına girerek ” Savunma ve güvenlik güçleri olarak Kurumların Geçiş ve Restorasyon Komitesi’nde (CTRI) birleştik. Gabon halkı adına mevcut rejime son vererek barışı savunmaya karar verdik” açıklamalarıyla yönetime el koyduklarını duyurdu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu