BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKASon Dakika

Gabon’daki darbeye karşı tepkiler hızla artıyor

Gabon'da gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında bir grup asker, seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle darbe gerçekleştirmişti.

Gabon, 41 yılı aşkın süredir Omar Bongo Ondimba tarafından yönetilirken 2009 yılından yapılan yerel seçimler ile yönetim, oğlu Ali Bongo Ondimba’ya geçmişti. Bu yılki yerel seçimlerde Ali Bongo Ondimba tekrar aday gösterildi.

26 Ağustos Cumartesi günü açıklanan resmi sonuçlara göre ise Ali Bongo, yeniden cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Gabon’da gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında bir grup asker, seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle darbe gerçekleştirmişti. Gabon ulusal televizyon binasına girerek ” Savunma ve güvenlik güçleri olarak Kurumların Geçiş ve Restorasyon Komitesi’nde (CTRI) birleştik. Gabon halkı adına mevcut rejime son vererek barışı savunmaya karar verdik” açıklamalarıyla yönetime el koyduklarını duyurdu.

Darbeye karşı tepkiler hızla artıyor

Gerçekleşen darbe sonucunda mevcut askeri yönetime karşı tepkiler gecikmedi. Fransa, Türkiye, Afrika Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler başta olmak üzere yaşanan darbe sürecini kınadıklarını ifade etti.

Fransa Hükümet Sözcüsü Olivier Veran, “Fransa, Gabon’da devam etmekte olan askeri darbeyi kınıyor” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, “Gabon’da yaşanan gelişmeleri yakından ve dikkatle takip ediyoruz. Ülkede barış ve istikrarın yeniden tesisini temenni ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, “Afrika Birliği Gabon’daki durumu büyük bir endişeyle takip ediyor ve ülkedeki seçim sonrası krizin çözüm yolu olarak askeri darbeyi şiddetle kınıyor” ifadesini kullandı.

Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu, Afrika liderleriyle yakın bir çalışma içerisinde olduğunu belirtti. Konuşmasının devamında ise, “Hukukun üstünlüğü ve anayasal kararlara ve seçim anlaşmazlıklarının çözümüne ilişkin araçlara sadık kalınarak, büyük kıtamızın yok olmasına hiçbir zaman izin verilmelidir”  ifadelerine yer verdi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Gabon’da yaşanan gelişmeleri dikkatle takip ettiklerini açıkladı. Tüm kesimlere ülkenin barışı, güvenliği ve istikrarını muhafaza etmek amacıyla ulusal çıkarları gözetme çağrısında bulundu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, “Gabon’daki gelişmeleri, askeri darbe girişimini çok yakından takip ediyoruz. Anayasaya aykırı bir şekilde ve darbe girişimleriyle sarsılan bölgedeki bu gelişme, derinden endişe verici” dedi.

Fas Dışişleri Bakanlığının sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklama dikkat çekti. “Kardeş ülke Gabon’da” istikrarın ve ülke sakinlerinin güvenliğinin sağlanmasının önemli olduğunu vurguladığı açıklamasında, “Fas, ülkenin üstün çıkarları doğrultusunda eyleme geçecek bir perspektife doğru ilerlemek, elde edilen kazanımları korumak, Gabon halkının beklentilerine yanıt vermek için Gabon ulusunun bilgeliğine, gücüne ve ulusal kurumlarına güveniyor” ifadelerini kullanarak desteklerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, “Ordunun yönetime el koymasına ya da yönetimin anayasaya aykırı şekilde el değiştirmesine şiddetle karşı çıkıyoruz” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı süreci üzüntüyle takip ettiklerini belirtirken, “Gabon halkı geleceği hakkında özgürce ve kendi iradeleriyle karar verilmelidir” ifadelerine de yer verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu