BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

Fransız medyasından Fas yönetimine karşı manipülatif söylemler

Fas depreminin üstünden altı gün geçti, artçılar devam ederken aram kurtarma ekipleri çevre köylere ulaşılmaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanından gelen yardım tekliflerinin bir kısmını kabul eden Fas hükümeti, Fransa'nın teklifini yanıtsız bıraktı.

9 Eylülde yaşanan Fas depreminin ardından birçok ülke gibi Fransa’da Fas’a yardım gönderme talebinde bulunmuş fakat herhangi bir cevap alamamıştı.

Emmanuel Macron yardım talebinin cevapsız kalması akabininde X isimli sosyal medya uygulaması üzerinden Fas halkına hitap ederek “Yaşanan trajik olayın ardından her türlü imkanımızla Fas’ın yanındayız, bu felaket sonrası yaşanan olaylara, saygımdan dolayı susuyorum. Fransa her türlü yardım için burada” ifadelerini kullandı.

1956 yılında bağımsızlığını kazanmış olan Fas’a eski sömürge ülkesi olan Fransa’nın, bu denli bir felaket sonrası devlet başkanı ve Fas kralını es geçerek diplomatik olmayan yollardan Fas halkına hitap etmesi etik dışı olarak nitelendirildi.

Depremden iki gün sonra sol görüşlü Fransız gazetesi  Liberton’da yayınlanan karikatür, Fas kralı’nı hedef aldı. Karikatürde vurgulanan ve  Macron’un yayınladığı videoda, ulusal yardımları koordine edememekle suçladığı Fas kralı resmedildi. Fransa’da yayınlanan Fas ile ilgili haberlerde genellikle hükümetin ve kralın gelen yardımları koordine edemediği ve yardım tekliflerini yanıtsız bıraktıkları vurgulanmakta.

Yaşanan felaket için hala arama kurtarma çalışmalar devam ederken Fransız yöneticilerinin ve medyasının takındığı tutum karşısında, Faslı yetkililer henüz bir açıklama yapmadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu