BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKASPOR

Fransız işgali sırasında Fas’a umut olan futbol kulübü: Raja Casablanca

 

Halkın takımı olarak anılan Raja Club Athletic of Casablanca, Fas’taki işçi sınıfı ve milliyetçi kesim tarafından Fransız tahakkümüne karşı sürdürülen siyasi direnişin bir parçası olarak Fas’ın Kazablanka şehrinde Darb Al-Sultan bölgesinde 20 Mart 1949 tarihinde kuruldu. “Umut” anlamına gelen Raja, kurulduğu ilk günden bu yana Fas’ta büyük bir popülarite elde etmeyi başardı ve Fas milli takımının gelişimine katkıda bulundu.

Fransız sömürgeciliğine karşı milli direnişin üyeleri olan kulüp kurucuları başlangıçta birçok zorlukla karşılaştı. Kulüp başkanlığı görevinde Fransız vatandaşının bulunması zorunluluğunu aşabilmek için Fransız vatandaşlığına sahip olan İbn Abadji el-Cezire olarak bilinen Cezayirli Hacı bin Abadi başkanlığa getirildi. Fas’ın Fransız işgalinden kurtulması ile birlikte Fas Futbol Federasyonu kuruldu ve Raja ligin zirvesinde kendine yer buldu.

Raja Casablanca, Mısır takımları Al-Ahly ve Zamalek, Kongo Demokratik Cumhuriyeti takımı TP Mazembe ile birlikte Afrika’nın en başarılı kulüpleri arasında yer alıyor.

Raja, 11 Fas ligi şampiyonluğu, 7 Fas kupası şampiyonluğu, 3 CAF Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 2 Afrika Süper Kupası ile önemli başarılara imza attı. Raja Casablanca, Brezilya’da 2000 yılında düzenlenen FIFA Kulüpler Dünya Kupası’na katılan ilk Fas ve Arap kulübü sıfatını taşıyor.

Yeşil Kartallar lakaplı Raja’nın Green Boy ve Ultra Eagles isimli taraftar grupları gösterişli koreografileri ve tezahüratları ile dünyanın en ateşli taraftar gruplarından biridir. Raja maçlarını Mohamed V stadyumunda oynuyor.

Raja Casablanca kulübünün ezeli rakibi Wydad Casablanca ile yaptığı Kazablanka derbisi, Afrika’nın en meşhur derbileri arasında yer alır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu