BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

Fransa Cumhurbaşkanı adayının ırkçı ifadelerine Senegal’den yanıt gecikmedi

Fransa Cumhurbaşkanı adayı Eric Zemmour’un Senegallileri hedef alan ırkçı sözleri, Senegal’in Paris büyükelçiliği tarafından kınandı.

Fransa’da aşırı sağcı Yeniden Fetih (Reconquête) Partisinin kurucu lideri olan, İslam ve göçmen karşıtlığı ile tanınan siyasetçi Eric Zemmour, haftasonu başkentte yaptığı bir açıklamada Fransa’daki tüm yabancı suçluların Senegalli olduğunu ifade ederek seçimleri kazanırsa hepsini ülkelerine geri göndereceğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı adayının bu ırkçı söyleminden sonra Senegal Büyükelçisi El Hadj Maguette Seye yaptığı yazılı açıklamada, Zemmour’un Fransa’da yaşayan Senegal toplumuna saldırmayı saplantı haline getirdiğini belirtti.

Bu aşağılayıcı konuşmanın Senegal halkının onurunu kırdığı ve Zemmour’un söylemlerinin “ilkel bir ırkçılık” olarak nitelendirildiği açıklandı.

Bu açıklamanın devamında Senegal toplumu gibi entegrasyon konusunda örnek teşkil eden bir halkı hedef gösteren ifadeler güçlü bir şekilde kınanarak hukuki yollar da kullanılmak suretiyle gerekenin yapılacağı söylendi.

Zemmour, 2021 Mayıs ayında katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada da ülkedeki tüm uyuşturucu satıcılarının Senegalli olduğunu iddia etmişti.

 

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu