BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

Fildişili askerlerin serbest bırakılması için müzakereler sürüyor

Fildişi Sahili Genelkurmay Başkanı Lassina Doumbia, Mali’de gözaltına alınan 49 askerin serbest bırakılmaları için müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Mali, Fildişi Sahili askerleri temmuz ayında Bamako havalimanındayken, onları iki ülke arasındaki gerilimi tetikleyen bir olayda paralı asker olmakla suçlayarak tutukladı.

Cuma günü yapılan açıklamada General Lassina Doumbia, gözaltında tutulan 49 asker için “Sağlıkları ve gözaltı koşulları hakkında hiçbir tehlike, kötü haber yok,” ifadelerini kullandı.

Perşembe günü Abidjan’da tutuklu askerlerin yakınlarıyla bir araya gelen Doumbia, “Sizi temin ederim ki, tutuklama kararının devam etmekte olan müzakereler üzerinde hiçbir etkisi yok.” dedi.

Doumbia, Başkan Alassane Ouattara adına, ailelerin her birine 760 dolarlık yardımda bulundu.

Fildişili “paralı askerler” için Mali’den tutuklama kararı

“Paralı askerler” olarak kabul edilen 49 asker, Ağustos ayı ortasında Mali tarafından, “Devletin dış güvenliğini baltalamaya çalışmakla” suçlanarak tutuklandı.

Abidjan, bu askerlerin Mali’deki Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’na (MINUSMA) yönelik lojistik destek operasyonlarının bir parçası olarak BM için bir görevde olduklarını iddia ederek askerlerin serbest bırakılmasını talep etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu