BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

Fildişi Sahili, Türkiye’nin partnerliğinden memnun

Fildişi Sahili Devlet, Dışişleri, Afrika Entegrasyonu ve Diaspora Bakanı Kandia Camara, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuştu.

Camara, toplantıda Türkiye’nin kıtadaki eğitim, sağlık, yatırım gibi alanlardaki faaliyetlerine dikkat çekti.

Türkiye ile iş birliğini artırmak istediğini vurgulayan Camara, “Bizim de Türkiye’nin desteğine ihtiyacımız var. Ülkemize gelin, Fildişi Sahili’nin kalkınma isteğine destek verin.” ifadelerini kullandı.

Camara, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara’da gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısında görüşlerini dile getirdi.

“İki ülke de iş birliği ve ilişkileri geliştirmek konusunda aşağı yukarı aynı isteklere sahip. Türkiye büyük bir ülke ve bunu herkes biliyor. Fildişi Sahili ise kalkınmak için çalışıyor. İş birliği sonucunda ülkemizde büyük projelerin gerçekleşebilmesi için Türkiye’ye güveniyoruz.” diyerek Türkiye’de bulunmaktan mutlu olduğunu ifade etti.

İki ülke ilişkilerine de değinen Camara, bu ilişkilerin güçlenmesi gerektiğine dikkat çekerek iki taraf arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolar olması arzusunda olduğunu belirtti. Ayrıca Fildişi Sahili olarak aşı üretmek istediklerini ve bu konuda Türkiye’nin de desteğini istediklerini vurguladı.

“Biz bu şekilde partnerler istiyoruz”

Camara, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika Kıtası’na gerçekten yardım etmek istediğini söyleyerek “Biz bu şekilde partnerler istiyoruz, arıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İki ülke arasındaki sağlık alanındaki iş birliğini de aktaran Camara, “Fildişi Sahili’nden insanların hasta oldukları zaman tedavi olmak için geldikleri ilk ülke Türkiye, buraya gelip sağlık hizmetlerinden yararlanıyorlar.” dedi.

Camara, Türkiye’nin Fildişi Sahili’ndeki faaliyetlerine de değinerek Türkiye’de daha fazla Fildişili öğrenci görmek istediklerini belirtti.

Camara, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Antalya Diplomasi Forumu hakkındaki görüşlerini de dile getirdi.

Antalya Diplomasi Forumu’nun çok başarılı panellere ev sahipliği yaptığını belirten ve bunun devamını isteyen Camara, “Antalya Diplomasi Forumu’nda muhteşem bir organizasyon gerçekleştirdiniz. Bu forum sayesinde insanların bakış açısı değişecek. Barış sayesinde kalkınmaya ulaşabiliriz. Barış sayesinde, diplomasi sayesinde daha iyi bir dünyaya sahip olabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu