BATI AFRİKABÖLGELERHABERLERSPOR

FIFA’dan Senegal’e bir maç seyircisiz oynama cezası

FIFA, 2022 Dünya Kupası Afrika Elemeleri play-off turu maçında yaşananlar nedeniyle Senegal’e bir maç seyircisiz oynama ve para cezası verilmesini kararlaştırdı.

FIFA bugün, bu yılın ilk çeyreğinde FIFA Dünya Kupası Katar 2022 ön elemelerinde meydana gelen olaylar için Disiplin Komitesi tarafından uygulanan yaptırımları yayınladı. FIFA’nın futbolda ayrımcılığa ve şiddete karşı sıfır tolerans duruşuna uygun olarak, bazı üye federasyonlar kendi taraftarlarının taciz edici davranışları nedeniyle cezalandırıldı.

FIFA, mart ayında oynanan ve penaltı atışlarıyla Senegal’in evinde Mısır’ı 3-1 yenerek Dünya Kupası bileti aldığı maçla ilgili kararını verdi.

Mısır’ın yıldız futbolcusu Muhammed Salah’a penaltı atışı sırasında lazer ışığı tutulmasıyla dünya gündemine gelen karşılaşmada, Mısırlı futbolculara yönelik ırkçı pankartları ve tribün olaylarını inceleyen FIFA, Senegal Futbol Federasyonuna bir maç seyircisiz oynama ve 180 bin dolar para cezası verilmesine hükmetti.

FIFA Disiplin Kurulu, Ocak ayından bu yana oynanan Dünya Kupası eleme maçlarında benzer davaları da değerlendirerek Nijerya ve Kongo’ya para cezası ve seyircisiz oynama kararı verdi.

FIFA, Nijerya’ya 154 bin dolar para cezası ve bir maçlık seyircisiz oynama cezası, Kongo’ya 128 bin dolar para cezası ve bir maçlık seyircisiz oynama cezası kararı verdi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu