BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Fas’ta “Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarı” gerçekleştirildi

Türkiye’deki bazı vakıf ve devlet üniversitelerinin tanıtımı amacıyla düzenlenen “Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarı”nın ilk etabı, Fas’ın Kazablanka kentinde başladı.

Kurtuba (Cordoba) Yurt Dışında Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen ve 2 Mart’a kadar devam edecek olan fuara, Türkiye’nin Kazablanka Ticaret Müşaviri Mehmet Elbir, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Rabat Türk Kültür Merkezi Müdürü Ensar Fırat ile Türkiye’deki bazı vakıf üniversitelerinden temsilciler katıldı.

YEE Rabat Türk Kültür Merkezi Müdürü Fırat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015’ten beri düzenlenen fuara katılarak, eğitim ve kültür faaliyetleri çalışmalarını tanıttıklarını ve Türkiye’deki devlet üniversitelerindeki eğitim ve burslarla ilgili öğrencilere bilgi verdiklerini söyledi. Ayrıca iki ülke arasında bilim alanında iş birliğinin artmasına destek olmaya çalıştıklarına vurgu yaparak, “Kardeş Fas halkıyla Türkiye arasında iyi ilişkilerin bu tür çalışmalarla daha da gelişeceğine inanıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Kurtuba Yurt Dışında Eğitim Merkezi Müdürü Musab el-Hamdavi ise, Faslı öğrencileri Türk üniversiteleri hakkında bilgilendirme ve onları yurt dışında eğitime teşvik etme amacıyla düzenlediklerini söyledi. Fuara katılımcı olarak Türk üniversitelerinin seçilmesinin, Türkiye’deki eğitimin kalitesinin Faslı öğrencileri cezbetmesinden kaynaklandığını ifade etti.
Hamdavi, Kazablanka’nın ardından Rabat ve Tanca’da devam edecek fuarla, yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin büyük kısmına ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Fuara, eğitimlerine Türkiye’de devam etmek isteyen Faslı öğrencilerden yoğun katılım oldu. Türkiye’deki üniversitelerde, farklı uzmanlık alanlarında 2 binin üzerinde Faslı öğrencinin eğitim aldığı ifade ediliyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu