BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Faslılar İsrail’in Mescid-i Aksa baskınını protesto etti

Fas’ın birçok kentinde düzenlenen gösterilerde İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa baskını protesto edildi.

Fes, Meknes, Ucda ve Taroudant gibi kentlerde gösterilere katılan Faslılar, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırısını kınayan ve Filistinlileri destekleyen afişler açtı.

Ayrıca Filistin bayrakları ve Mescid-i Aksa’nın fotoğraflarını taşıyan protestocular Filistin davasını destekleyen sloganlar attı.

İnsan hakları aktivistlerinin sosyal medya platformlarında paylaştığı video ve fotoğraflara göre, gösteriler teravih namazından ardından gerçekleştirildi.

Fas Dışişleri Bakanlığı da İsrail güçlerinin ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya baskın yaparak ibadet edenlere saldırmasını kınamıştı.

Bakanlığın açıklamasında, Kudüs’teki ve tüm kutsal mekanlardaki hukuki, dini ve tarihi konuma saygı duyulması gerektiği belirtilirken, bölgede barışın sağlanması için ihlallerden kaçınılmasının zaruri olduğu kaydedilmişti.

Ne olmuştu?

İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere karşı şiddet kullanarak müdahale etmesi, işgal altındaki Doğu Kudüs ve bölgede tansiyonu yeniden yükseltti.

Fanatik yerleşimcilerin Yahudilerce kutsal “Pesah Bayramı” nedeniyle Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleme ve burada kurban kesme çağrıları üzerine teravih namazının ardından Filistinliler, Aksa’daki Kıble Mescidi’ne sığınmıştı.

İsrail polisi sahur vakti Aksa’ya düzenlediği baskın sırasında Kıble Mescidi’nde ibadet edenlere göz yaşartıcı gaz, kauçuk kaplı mermi ve cop kullanarak müdahale etmiş, kutsal mabedi adeta savaş alanına çevirmişti.
Kıble Mescidi’ne sığınan 400’den fazla Filistinli gözaltına alınmıştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu