HABERLERKUZEY AFRİKASAĞLIK

Faslı bebek Yusuf, tedavisi için Türkiye’ye getiriliyor

Faslı anne Zeynep Rahou’nun bebeğinin tedavisi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istediği videoyu paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastalığına çare bulunamayan Faslı Yusuf bebeğin tedavi için bugün uçak ambulansla Hollanda’dan Türkiye’ye getirileceğini bildirdi.

Koca, twitter hesabında paylaştığı videonun açıklamasında “Faslı Yusuf bebeğin bir hastalığı var. Ne doğduğu Hollanda’da ne Fas’ta çare bulunabildi. Annesine, “İsterseniz çocuğunuzun hayatını sonlandırabiliriz.” denmiş. O ise umudunu, yardımları karşılığında beklentisi yok dediği Cumhurbaşkanımıza bağladı. Uçağımız bu sabah kalkıyor.” ifadelerini kullandı.

Anne Rahou, çektiği videoda bebeği Yusuf’un tedavi sürecinden bahsederek şunları kaydetti:

“Bize ‘İsterseniz çocuğunuzun hayatını sonlandırabiliriz ya da fişi çekip çocuğunuzun normal havayı solumasını…’ Ama böyle olursa da zamanla ciğerlerinin çürüyerek öleceğini söylediler. Yani elimizdeki tek seçenek çocuğumuzun ölecek olması. Başkan Erdoğan’ın bize yardım edeceğinden umutluyuz. O, bu zamanın en iyi lideri. Yardımları karşılığında bir beklentisi de yok. Tüm dünyada insanlara, Irak’taki, Suriye’deki, Ukrayna’daki insanlara yardım ediyor.

Ayrıca Başkan Erdoğan, Hollanda’da doktorlar hayatını sonlandırmak üzereyken Dilara Şahin’i de Türkiye’ye getirtmişti. Ben bir anneyim, kalbim acıyor. Biliyorum, Erdoğan bize yardım edebilecek ve yaparım dediğinde yapacak olan tek dünya lideri. Bu yüzden eminim ki bize yardım edecektir. Lütfen, size yalvarıyorum bu ramazan ayında bize yardım edin. Oğlumun öldüğünü görmek istemiyorum.”

Videoda Yusuf bebeğin solunum cihazındaki görüntüleri de bulunuyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu