BATI AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKA

Fas ve Nijerya’nın ortak doğal gaz boru hattı projesi ivme kazanıyor

Fas ile Nijerya, Avrupa’da artan enerji talebini karşılamak amacıyla iki ülkeyi birbirine bağlayan ve yaklaşık 5 bin 660 kilometre uzunluğunda bir doğal gaz boru hattı projesi başlatma çalışmalarını hızlandırdığını duyurdu.

Cezayir ile ilişkileri bozulan Rabat yönetiminin gaz ihtiyacını gidermek için başvurduğu alternatif yollardan biri olarak görülen projenin 3 yıl süreceği planlanıyor.

Rabat yönetimi, Cezayir’in, Fas toprakları üzerinden İspanya ve Portekiz’e ulaşan Mağrib-Avrupa boru hattından doğal gaz pompalamayı durdurması üzerine yıllık yaklaşık 1 milyar metreküp doğal gaz ihtiyacının tedarikinde sıkıntı yaşıyor.

Bu nedenle alternatiflere yönelen Rabat yönetimi, 15 Afrika ülkesinden geçecek olan doğal gaz boru hattı projesiyle İspanya üzerinden Nijerya’daki gazı Avrupa’ya ulaştırmayı hedefliyor.

Nijerya’nın Cezayir’le doğal gazı botu hattı projesi hala tamamlanamadı
Abuja yönetimi, Cezayir’le 2002’de “Trans-Sahra Doğal Gaz Boru Hattı Projesi” imzalamıştı.
2015’te faaliyete geçmesi planlanan yaklaşık 4 bin 300 kilometre uzunluğundaki projeyle Avrupa’ya yılda 30 milyar metreküp doğal gaz taşınması planlanıyordu.
Ancak proje o dönemde yaşanan birtakım sıkıntılar sebebiyle hayata geçirilememişti.
Nijerya Petrol Kaynaklarından Sorumlu Devlet Bakanı Timipre Sylva, Eylül 2021’de yaptığı açıklamada, Nijerya doğal gazını Cezayir’e taşıyacak boru hattının inşasına başlandığını, projenin bir sonraki aşamada Avrupa’ya kadar uzanacağını belirtmişti.

 

Projenin yaklaşık 3 sene süreceği düşünülüyor

8 Haziran’da Nijeryalı mevkidaşı Geoffrey Onyeama ile bir araya gelen Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, projesinin, “Atlantik Afrika’nın özelliklerini değiştirecek bir bölgesel entegrasyon modeli” olduğunu söylemişti.
Projenin tamamlanma süresine ilişkin resmi bir açıklama bulunmazken, Rusya ve Avrupa arasındaki gaz boru hatları örnekleri, Nijerya-Fas projesinin ortalama 3 yıllık bir süreye ihtiyaç duyabileceğini gösteriyor.

“Doğal gaz projesi doğru yönde ilerliyor”

Fas Hükümet Sözcüsü Mustafa Baytas da 5 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “Kral 6. Muhammed ile Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari’nin belirlediği stratejik doğal gaz projesi doğru yönde ilerliyor.” dedi.

Fas Ekonomi ve Maliye Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise Bakan Nadiye Fettah’ın OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu Başkanı Abdulhamid el-Halife ve Ulusal Hidrokarbonlar ve Madenler Ofisi Genel Direktörü Amine Benhadra ile söz konusu boru hattı projesinin tamamlanması için 14,3 milyon dolar değerinde bir finansman anlaşması imzaladığı belirtildi.

Proje, uluslararası pazar için büyük önem arz ediyor

Nijerya doğal gaz boru hattı projesi, Fas’ın yanı sıra Avrupa’nın da enerji güvenliğini sağlamak için beklediği hayati bir enerji arterini oluşturuyor.

Fas Enerji Dönüşümü Bakanı Leyla Binali 14 Nisan’da başkent Rabat’ta düzenlediği basın toplantısında ülkesinin “Fas-Avrupa” doğal gaz boru hattı üzerinden uluslararası piyasadan gaz ithal etmeye başlayacağını duyurmuştu.

Binali ayrıca, doğal gazı sıvılaştırılmış doğal gaza dönüştürmek için de İspanya ve Portekiz’e gaz tedariki sağlanan altyapıları kullanacaklarını da ifade etmişti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu