EKONOMİHABERLERKUZEY AFRİKA

Fas-Libya İş Forumu 1 Kasım’dan itibaren Tanca’da gerçekleşecek

Ticaret hacmini artırmak ve finansal işbirliğini teşvik etmek forumun hedefleri arasında.

Tanca Bölgesi Ticaret, Sanayi ve Hizmetler Odası (CCIS-TTA) ev sahipliğinde Fas-Libya İş Forumu, 1-3 Kasım tarihleri arasında Tanca’da gerçekleşecek.

Libya Ticaret, Sanayi ve Tarım Odaları Genel Birliği ve Libya İşadamları Konseyi ile birlikte katılacakları forum, bölgeler arası ortaklıkları ve değişimleri güçlendirmeyi hedefliyor.

Forum ayrıca ticaret hacmini genişletmeyi, yatırım beklentilerini ve Fas ile Libya arasındaki bölgesel ekonomik entegrasyonu teşvik etmeyi ve hem Afrika hem de uluslararası pazarlara erişimi güçlendirmeyi amaçlıyor.

Bu etkinlik geçen Eylül ayında gerçekleşecekti, ancak Fas ve Libya’nın yaşadığı doğal afetler nedeniyle ertelendi.

Ticaret ve yatırım beklentilerini artırmak için forum, lojistik, hava ve deniz taşımacılığı alanlarında işbirlikçi çabaları teşvik etmenin yanı sıra finansal işbirliğini artırmayı da dört gözle bekliyor.

İki taraf arasındaki bu ilk iş yuvarlak masasının hazırlıklarını ele almak için Bölge Odası, Libyalı mevkidaşlarıyla bir koordinasyon toplantısı yaptı.

Oda, toplantının foruma ilişkin genel çerçevenin sunulmasıyla başladığını belirtti.

Fas’ın 1980’lerin başında ticaretini ve ekonomisini serbestleştirme kararını, ithalat ve ihracata yönelik tarife dışı engellerin kaldırılması, ithalat vergisi sisteminin düzene sokulması ve gümrük vergilerinin rasyonelleştirilmesi gibi bu politikayı desteklemek için benimsediği proaktif reformları vurguladı.

Öte yandan, Libya, 2018’den bu yana özellikle üretim, ihracat ve pazar genişlemesi ile ilgili özel sektör operasyonlarında önemli bir artışa tanık oldu.

Birkaç Libya limanına ve serbest bölgesine olan ilginin artmasına ek olarak, özel sektör önemli ticari varlıklara ve diğer ülkelerle işbirliği yapmasına ve rekabet etmesine izin veren güçlü bir pazarlama yeteneğine sahiptir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu