BATI AFRİKABÖLGELERHABERLERPOLİTİKA

Fas Kralından Batı Sahra için “genişletilmiş özerklik” temelli çözüme bağlılık vurgusu

Fas Kralı 6. Muhammed, Batı Sahra sorununun, ülkesinin 2007 yılında sunduğu “özerklik girişimi” temelinde çözülmesini istediklerini bildirdi.

Fas Kraliyet Divanı açıklamasına göre, Fas Kralı, başkent Rabat’taki Kraliyet Sarayı’nda Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’i kabul etti.

Görüşmede, Kral 6. Muhammed, Genel Sekreter Guterres ve BM Batı Sahra Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın, Batı Sahra konusundaki çalışmalarını desteklediklerini kaydetti.

Kral 6. Muhammed, ülkesinin, Batı Sahra sorununun “Fas egemenliğinde ve toprak bütünlüğü çerçevesinde genişletilmiş özerklik girişimi” temelinde çözülmesi konusundaki kararlı tutumunu yineledi.

Açıklamaya göre, Guterres, “Fas’ın özellikle Afrika kıtasında barışı korumaya ve pekiştirmeye, istikrarı artırmaya ve kalkınmaya yönelik yapıcı katkısından” övgüyle söz etti.

Rabat yönetimi, 2007’de Batı Sahra sorununun nihai çözümü için “kendi egemenliği altında genişletilmiş özerklik” önermişti.

Batı Sahra sorunu

Fas’ın 1975’te eski İspanyol sömürgesi Batı Sahra’yı topraklarına katmasının ardından Cezayir’in destek verdiği bağımsızlık yanlısı Polisario Cephesi ile Rabat yönetimi arasında başlayan gerginlik devam ediyor.

Fas, bölgenin kendi egemenliğinde kalması gerektiğini savunurken Polisario Cephesi, Batı Sahra’nın bağımsız devlet olduğunu ileri sürüyor ve halkın kendi kaderini tayin için referandum yapılmasını talep ediyor.

Polisario Cephesi, 1991’de BM’nin ara buluculuğunda varılan ateşkes anlaşmasına kadar Fas güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadele yürütüyordu. Ateşkes anlaşmasından bu yana Batı Sahra’nın statüsüyle ilgili görüşmeler başarıya ulaşamadı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu