BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Fas, kadın, barış ve güvenlikle ilgili ilk ulusal eylem planını başlattı

Fas, BM Güvenlik Konseyi’nin 1325 sayılı kararının uygulanması kapsamında kadınlar, barış ve güvenlikle ilgili ilk ulusal eylem planını başlattı.

Dışişleri Bakanı Nasır Burita’nın başkanlığındaki çevrim içi toplantıya Gabon, Gana, Norveç ve Kolombiya Dışişleri bakanlarının yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi İcra Direktörü Sima Bahous ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı’nın Kadın, Barış ve Güvenlik Özel Temsilcisi Bineta Dio da katıldı.

Bakan Burita, toplantıdaki konuşmasında eylem planının adil ve demokratik toplumun temeli olarak kadın ve erkek arasındaki eşitliği ilerletme projesi olduğunu belirtti.

Planın, Fas’ın toplumsal cinsiyet eşitliğine olan bağlılığının bir göstergesi olduğunu ifade eden Burita, ülkesinin kadın, barış ve güvenlik konularını uluslararası barış ve güvenliğin korunması için önemsediğini vurguladı.

Kalkınmanın kapsayıcı olması gerektiğine dikkat çeken Burita, “Kadın, Barış ve Güvenlik Ulusal Eylem Planı dönüştürücü bir potansiyele sahiptir, çünkü kapsayıcı olmadığı takdirde kalkınmanın sürdürülebilir olamayacağını; kadınları kapsamadığı takdirde barışın sağlanamayacağını kabul eder. Güvenlik, özellikle en savunmasız kadınların ihtiyaçlarını dikkate almazsa tamamlanamaz.” ifadelerini kullandı.

BM, 31 Aralık 2000’de Kadınlar, Barış ve Güvenlik konusundaki 1325 sayılı kararını oybirliği ile kabul etmişti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu