BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Etiyopya’nın Türkiye ile işbirliği gelişiyor

Afar Bölgesel Eyaleti Başkanı Awel Arba, Türk yatırımcılarını eyaletteki çeşitli yatırım fırsatlarına katılmaya davet etti.

Türkiye’nin Addis Ababa Büyükelçisi Yaprak Alp, Samara’da Afar Bölge Devleti’nin üst düzey yetkilileriyle görüştü.

Görüşmede Devlet Başkanı Awel Arba, Türkiye ve Etiyopya’nın uzun süredir devam eden bağların olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin Etiyopya’da çeşitli kalkınma ve yatırım faaliyetlerine aktif olarak katıldığını vurgulayan Arba, Türk Büyükelçilerinin Afar’ı birkaç kez ziyaret ettiğini ve bölgedeki kuraklıktan etkilenenlere insani yardım sağlayarak iki ülke arasındaki dostluğu tazelediğini hatırlattı.

Arba, Büyükelçi Alp’in ziyaretinin dostluğu devam ettireceğini ifade ederek bölgede emlak ve kimya endüstrisi başta olmak üzere çeşitli alanlarda Türk yatırımcıların da faaliyetlerini sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Ayrıca devletin madencilik ve tarım sektörlerinde büyük bir yatırım potansiyeline sahip olduğuna vurgu yapan Arba, devletin sektördeki Türk yatırımcılara gerekli desteği sağlayacağını sözlerine ekledi.

Eğitim alanında bir İş birliği anlaşması imzalandı

Büyükelçi Alp Afar ziyareti sırasında Afar Bölgesel Devlet Başkanı Awol Arba ve Samara Belediye Başkanı Abdu Musa ile görüştü.

Alp, bölgede gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Awol Arba ve Abdu Musa ile Türkiye-Afar arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için görüş alışverişinde bulundu.

Görüşme sırasında Maarif Vakfı ile Etiyopya Samara Üniversitesi arasında eğitim alanında bir İş birliği Anlaşması imzalandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu