BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Etiyopya’nın Tigray bölgesine düzenlenen hava saldırısında 2’si çocuk 4 kişi öldü

Etiyopya’nın Tigray eyaletinin merkezi Mekelle’ye düzenlenen hava saldırısında ikisi çocuk en az dört kişi öldü ve dokuz kişi yaralandı.

Mekelle’ye düzenlenen hava saldırısı, beş aylık bir aradan sonra hükümet güçleri ile isyancılar arasında kara savaşının yeniden başlamasından birkaç gün sonra geldi.

İsyancı grup sözcüsü, Etiyopya kuvvetlerinin Tigray’ın başkenti Mekele’ye hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

Bölgenin en büyük tıbbi tesisi olan Mekele’deki Ayder Sevk Hastanesi’nin baş klinik direktörü Kibrom Gebreselassie, hastaneye vardıklarında ikisi çocuk dört kişinin öldüğünü, dokuz kişinin de yaralandığını söyledi.

Saldırı haberlerinin ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra hükümet, TPLF’ye karşı “harekete geçeceğini” duyurdu ve sivilleri kuzey bölgesindeki askeri hedeflerden uzak durmaları konusunda uyardı.

Yenilenen şiddet, beş aylık bir ateşkesi sona erdirdi

Etiyopya hükümeti, Tigray eyaletinde insani yardım çalışmalarının hızlanması için 24 Mart’ta tek taraflı ateşkes ilan etmiş, isyancılar ateşkese uyacağını deklare etmişti.

Haziran ayının sonundan bu yana, Etiyopya hükümeti ve Tigrayan isyancıları barış müzakerelerine girme isteklerini defalarca dile getirseler de bir anlaşmaya varamadılar.

Çatışmanın yeniden başlaması, büyük çapta çatışmanın yeniden başlamasından ve barış müzakerelerine ilişkin umutların suya düşmesinden korkan uluslararası toplumu endişelendiriyor.

Çarşamba gününden bu yana, BM, ABD ve Avrupa Birliği liderliğindeki birçok ülke ve uluslararası örgüt, 21 aydır süren çatışmaya barışçıl bir çözüm getirilmesi ve düşmanlıkların durdurulması çağrısında bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu