BİLİM ve TEKNOLOJİBÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Etiyopyalı girişimci Ezedin Kamil: Afrika’nın hikayesini değiştireceğiz

20 yaşındaki Etiyopyalı Ezedin Kamil, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde Yazılım Mühendisliği bölümünde öğrenim görüyor.

Başta Wolkite şehrinde olmak üzere yerel düzeyde, ardından ulusal düzeyde yenilikçi ürünler üreten Kamil, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali tarafından ödüllendirildi. Ezedin Kamil’in 37 adet inovasyonu bulunuyor.

 

Çocukluğundan bu yana elektronik eşyaların tamiri ve bakımına ilgi duyan Kamil, yaptığı hiçbir icat için resmi ve profesyonel bir eğitim almadığını, Youtube içerikleri izleyerek elektronik alanında kendini geliştirdiğini ifade etti.

Ortaya çıkan problemlerin kendisine yenilikçi fikirler üretme noktasında ilham verdiğini belirten Kamil, yaşadığı bölgede sorunlara çözüm üretmenin önemini vurguladı.

Ezedin Kamil, henüz 16 yaşındayken annesinin işlettiği kafenin hırsızlar tarafından soyulmasının ardından tasarladığı güvenlik alarmıyla ilk inovasyonunu gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Türkiye’nin yazılım alanında çalışmak için iyi bir yer olduğunu ifade eden Ezedin Kamil, 2020 yılında kurduğu şirketi Icon Africa’nın gelişimine Türkiye’de aldığı eğitimle katkı sağlayacağını düşünüyor.

“Türkiye Bursları burslusu olarak 6 ay önce Türkiye’ye geldim. Şirketim Icon Africa yalnızca donanım ürünleri üretiyordu. Yazılım alanında ürünler de üretebilmek ve bu alana odaklanmak için eğitim almam gerekliydi. Bence Türkiye yazılım çalışmak için iyi bir yer. Türkiye’de gelişmiş laboratuvarlara erişim daha mümkün. Dijitalin gelecek olduğuna inanıyorum ve Türkiye yazılım, uçak, havacılık ve uzay çalışmak için en iyi yerlerden biri.”

Ezedin Kamil, UNDP ve British Council gibi çeşitli yerlerden aldığı ödüller ile 2020 yılında, yenilikçi ürünlerini seri üretime dönüştürmek amacıyla Icon Africa adlı girişimi kurdu. Bu amaçla ventilatör, temassız el temizleyici ve uyarıcı bilekliklerin makul fiyatlarda seri üretimi yapıldı ve Kamil’in tasarladığı ürünler birçok kamusal alanda kullanıldı.

“Temel motivasyonum problem çözmek çünkü bu ürünleri üretmemin sebebi bir problemin olmasıdır. Buluşlar ve icatlar problemleri çözmek amacıyla meydana gelir.”

“Kovid bir problemdi ve bu dönemde problem çözücü teknolojiler ürettim. İnsanları ellerini yüzüne değdirmemesi için uyaran bileklik bunların başında geliyor.”

Yaptığı icatlar ile Afrika’nın geleceğine katkı sağlamak isteyen Kamil, bu uğraşın Afrika’da gerçekleştirilmesinin mühim olduğuna inanıyor.

“Ben büyük değişimlerin temelinde küçük katkılar olduğunu düşünüyorum. Birlikte çalışmak ve küçük katkılar sunmak değişimi getirir, bu değişim ekonomik büyüme gibi herhangi bir büyüme olabilir. Ben bu alanda çalışan insanları Afrika’nın daha iyi bir geleceği olması adına destekliyorum.”

“Afrika’da insan kaynağı açısından büyük bir potansiyel olduğuna inanıyorum. Ama inovasyon alanında çalışanlar çoğunlukla Amerika ve Kanada gibi ülkelere gidiyor. Ben gelecek nesilleri Afrika kıtasında Afrika için çalışmaları konusunda destekliyorum. Icon Africa’daki ekibim Afrika’nın hikayesini değiştirmek için çalışıyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu