BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERRamazan

Etiyopya’da binlerce Müslüman iftar programında buluştu

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da Yüksek İslam Konseyi öncülüğünde iftar programı gerçekleştirildi.

Başkent Addis Ababa’da bulunan ve haç anlamına gelen Meskel meydanında Yüksek İslam Konseyi öncülüğünde iftar programı düzenlendi. Programa bazı ülke diplomatları, bakanlar, milletvekilleri ve STK temsilcileri dahil binlerce Müslüman katıldı.

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen iftar programı, geçtiğimiz günlerde Müslümanlar ile Hristiyanlar arasında yaşanan gerginlik nedeniyle dikkat çekti.

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen iftar programında Hristiyanların tepkisi ile karşılaşan Müslümanlar arasında gerginlik yaşanmıştı.

Programda yöneticiler itidal çağrısında bulunurken binlerce Müslüman “İslam, barış” sloganlarında bulunup barışçıl protestolar gerçekleştirdi.

Gün içerisinde yoğun yağışın etkili olmasına rağmen kadınların ağırlıkta olduğu binlerce kişinin katıldığı iftar programı hassas bir süreç olmasına rağmen gerginlik yaşanmadan son buldu.

Gonder’de ne oldu?

Geçtiğimiz günlerde Amhara bölgesinde yer alan Gonder şehrinde kentin önde gelen yerel şeyhlerinden Şeyh Kamal Legas’ın cenaze töreninde bir grup insanın yas tutanlara saldırdı.

Ardında binlerce Müslüman, Addis Ababa’daki Grand Anuwar Camii önünde adalet talebiyle sokaklara döküldü.

Etiyopya’daki Ortodoks Hristiyanlar, her yıl “Meskel Bayramı” adı verilen “Gerçek Haçın Keşfedilişi” gününü şehirdeki Haç/Meskel Meydanında kutluyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu