BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Etiyopya’da barış görüşmeleri sonrası 108 bin kişiye yardım ulaştı

Etiyopya hükümeti ve isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) arasında 2 Kasım’da silahsızlanma, hukuk ve düzenin iyileştirilmesi ile insani yardımın sürdürülmesi konularında anlaşmaya varılmasının ardından 108 bin kişiye insani yardım ulaştırıldığı bildirildi.

Etiyopya Ulusal Afet Risk Yönetim Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, ülkenin kuzeyinde insani yardım çalışmaları için dört farklı ekibin oluşturulduğu belirtildi.

Yaklaşık bir haftada 108 bin sivile insani yardım ulaştırıldığı kaydedilen açıklamada, Afar-Ab’ala, Gondar-Debark-Shire ve Woldia-Kobo-Alamata yollarının da insani yardım malzemelerinin sevkiyatı için yeniden açıldığı kaydedildi.

Barış görüşmeleri sürüyor

Pazartesi başlayan ve dün bitmesi planlanan müzakereler, silahsızlanma, Tigray’a temel hizmetlerin yeniden sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması gibi konular üzerine sürüyor.

Birleşmiş Milletler ve pek çok yardım örgütü zor durumdaki halka yardım ulaştırmak için Tigray’a erişim izni bekliyor.

Müzakerelere, Afrika Birliği (AfB) adına eski Nijerya Cumhurbaşkanı Olusegun Obasanjo ve eski Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta başkanlık ediyor.

Etiyopya hükümeti ve TPLF, 2 Kasım’da, silahsızlanma, hukuk ve düzenin iyileştirilmesi ile insani yardımın sürdürülmesi konularında anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu. Etiyopya’da ordu ile TPLF arasında Kasım 2020’de başlayan çatışmalar, binlerce kişinin ölümüne, yüz binlerce kişinin evlerini terk etmesine yol açmıştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu