BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Etiyopya’da ateşkes ilan edildi

Etiyopya hükümeti yaptığı yazılı açıklamada Tigray eyaletinde insani yardım çalışmalarının hızlanması için tek taraflı süresiz ateşkes ilan ettiğini duyurdu.

Hükümet açıklamasında “Etiyopya hükümeti, insanların acılarının azaltılması ve hayatların kurtarılması için olağan dışı önlemlerin alınması gerektiği bilinciyle acil olarak süresiz insani ateşkes ilan ediyor.” dedi

Açıklamada, isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’ne (TPLF) daha fazla gerginliğe yol açacak eylemlerden kaçınması ve komşu bölgelerde işgal ettiği alanlardan çekilmesi çağrısında bulunuldu.

Etiyopya’da ordu ve isyancı TPLF arasında Kasım 2020’den bu yana süren çatışmalar büyük bir insani krize yol açmış, 2,5 milyon kişiyi yerinden etmişti.

TPLF ateşkese uyacağını bildirdi

Etiyopya isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’nin Dış İlişkiler Ofisi’nden yapılan açıklamada ateşkese uyulacağı ve ateşkese başarılı şekilde devam edilebilmesi için her şeyin yapılacağı bildirdi.

İnsani yardıma izin verilmesinin yanı sıra hükümete bölgedeki telekomünikasyon ve bankacılık hizmetlerinin de yeniden başlatılması çağrısı yapılan açıklamada, Tigray halkı ve hükümetinin barışa bir şans vermek için elinden geleni yapacağı kaydedildi.

Türkiye, ateşkesten memnuniyetini açıkladı

T.C. Dışişleri Bakanlığı, Etiyopya hükümetinin dün ilan ettiği süresiz insani ateşkesi memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Ateşkes ilanını ihtilafa çözüm bulunması bakımından doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendiriyor, bunun kalıcı barışın sağlanmasıyla neticelenmesini bekliyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, insani yardımların Tigray ve ihtiyaç duyulan tüm bölgelere kesintisiz ulaştırılması temennisinde bulunuldu.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu