BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Etiyopya, Zafer Bayramının 81. yıl dönümünü Addis Ababa’da kutluyor

Etiyopya Zafer Bayramının 81. yıl dönümünü, bugün Addis Ababa’daki Zafer Anıtı’nda, Cumhurbaşkanı Sahle-Work Zewde’nin de aralarında bulunduğu hükümet yetkilisi, davetli konuklar, büyükelçiler ve Addis Ababa sakinlerinin huzurunda kutlandı.

Başkan Sahle-Work: Barışçıl bir ülkeyi gelecek nesle devretmek bu neslin sorumluluğudur

Açılış konuşmasında Etiyopya Başkan Sahle-Work Zewde, zafer gününün işgalci İtalyan Faşist Güçlerin Etiyopyalı vatansever atalarının ve annelerinin 81 yıl önce yaptıkları fedakarlıklarla yenilgiye uğradığını söyledi.

Sahle-Work Zewde, bu neslin vatansever atalardan ve annelerden miras aldığı milletin egemenliğini, barışını ve birliğini korumak için büyük sorumluluk taşıdığını vurguladı.

“Barışçıl bir ülkeyi gelecek nesle devretmek bu neslin sorumluluğudur” diyen Sahle-Work Zewde, savaşlarda kazanılan zaferlerin ekonomi, bilim ve teknoloji alanlarında tekrarlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Başbakan Abiy Ahmed: ülkemizin egemenliği ve refahı için fedakarlık yapmaya hazır olmalıyız

Başbakan Abiy Ahmed twitter hesabından yayınladığı Zafer Bayramı mesajında, “vatanseverlik, ulusun işlerine hakikatin ve inancın feda edilmesidir. Cesur anne ve babalarımız, vatanlarının bağımsızlığı ve egemenliği için canlarını feda ettiler. Bugün bu hayatın bedelini ödeyen vatanseverlerimizi saygıyla anıyoruz. Biz onların çocukları, kadim vatanseverler tarafından onurlandırılan ülkemizin egemenliği ve refahı için bedel ödeyen halef vatanseverler olduğumuzdan emin olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Demeke, Etiyopyalıları vatanseverlerin gururlu tarihini taklit etmeye çağırdı

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Demeke Mekonnen Zafer Bayramı mesajında,  “Ülkemizin birlik ve egemenliğini korumak için canlarını feda eden vatanseverlerimizi saygıyla anıyoruz. Hiç şüphe yok ki, dirençli bir şekilde ilerleyip çocuklarımıza özgür, barışçıl ve müreffeh bir Etiyopya’yı devredeceğiz” ifadelerini kullandı.

Demeke, “Etiyopyalı dostlarımı, bugün karşı karşıya olduğumuz tüm zorluklarla mücadelede vatanseverlerimizin gururlu tarihini taklit etmek için el ele vermeye çağırıyorum” dedi.

Savunma Kuvvetleri Bakanlığı Endoktrinasyon Genel Müdürü Tümgeneral Endalkachew Woldekidan, “vatanseverlik, Etiyopya Ulusal Savunma Kuvvetleri’nin içinden çıktığı ve Etiyopya’nın birliğini, toprak bütünlüğünü ve birliğini korumak için tarih boyunca savaş alanlarında kahramanca işler sergileyen Etiyopyalıların temel özellikleri ve değer sistemidir.” ifadelerini kullandı.

Etiyopya Vatanseverler Derneği Başkanı Lij Daniel Jote Mesfin, genç nesli, bu büyük ülkeyi koruyarak ayak izlerini takip etmeye ve düşmüş ataların davalarına ulaşmaya çağırdı ve gençlerin anavatanlarını korumaları ve ülkeyi istikrarsızlaştırmaya kararlı güçlere karşı savunması gerektiğine dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu