BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERPOLİTİKA

Etiyopya ve Güney Sudan arasında bölgesel iş birliği gelişiyor

Etiyopya ve Güney Sudan’ın üst düzey istihbarat görevlileri bugün Addis Ababa’da barış ve güvenlik konusunda devam eden iş birliğini görüştü.

Görüşmede, Etiyopya ve Güney Sudan’ın diğer alanlarda olduğu gibi barış ve güvenlik konularında da birlikte çalışmaya devam edeceklerine dikkat çekildi.

Etiyopya Ulusal Savunma Kuvvetleri İstihbarat Dairesi’nden Tümgeneral Demsew Amenu, Etiyopya ile Güney Sudan’ın çeşitli alanlarda iş birliği geçmişine sahip olduğunu ifade etti.

Güney Sudan Savunma Kuvvetleri Askeri İstihbarat Başkanı Korgeneral Stephen Babanen ise, Etiyopya ve Güney Sudan’ın iki ülkenin barışını sağlamak ve bölgeyi korumak için birlikte çalıştığını söyledi ve barış ve güvenlik konularında iş birliği içinde çalışmaya devam edeceklerini taahhüt etti.

Etiyopya ve Güney Sudan halkı eski tarihi, kültürü ve geleneği paylaştığından dolayı barış ve güvenlik paha biçilmez değerde olduğundan, taraflar arasında yoğun bir bilgi alışverişi olması gerektiği konusunda ortak bir fikir birliğine vardı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu