BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Etiyopya’da Tigraylı isyancılar, barış görüşmelerine hazır olduklarını söyledi

Etiyopya’nın Tigray isyancıları pazar günü ateşkese hazır olduklarını ve Afrika Birliği liderliğindeki bir barış sürecini kabul edeceklerini açıkladı.

Hükümetle neredeyse iki yıldır süren acımasız savaşı sona erdirmek için müzakerelerin önündeki engeli kaldıracaklarını söylediler.

Tigraylı makamlarından yapılan açıklamada, “Afrika Birliği’nin himayesinde güçlü bir barış sürecine katılmaya hazır” ifadesi kullanıldı.

Ayrıca, “elverişli bir atmosfer yaratmak için düşmanlıkların derhal ve karşılıklı olarak durdurulmasına uymaya hazırız.” ifadelerine yer verildi.

Etiyopya hükümeti, daha önce Afrika Birliği’nin aracılık ettiği “her zaman, her yerde” koşulsuz görüşmelere hazır olduğunu söylemişti .

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF), şimdiye kadar Afrika Birliği arabulucusu Nijeryalı Olusegun Obasanjo’nun rolüne şiddetle karşı çıkarak Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’e “yakınlığını” protesto etti.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki Mahamat, gelişmeyi “barışın restorasyonu için eşsiz bir fırsat” olarak karşılayan bir bildiri yayınladı ve “her iki tarafı da acilen ateşkes için çalışmaya, doğrudan görüşmelere katılmaya” çağırdı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptığı açıklamada, “tarafları barış için bu fırsatı değerlendirmeye ve şiddeti kesin olarak sona erdirmek için adımlar atmaya ve diyaloğu tercih etmeye” çağırdı.

Birleşmiş Milletler’in Afrika Birliği liderliğindeki barış sürecini desteklemeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye, Etiyopya’daki barış görüşmeleri açıklamalarını memnuniyetle karşıladı

Etiyopya’daki gelişmeler hakkındaki soruya yanıt veren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, “Etiyopya’da Tigray Halkların Kurtuluş Cephesi (TPLF) tarafından dün (11 Eylül) yapılan, Federal Hükümet ile ateşkes ve Afrika Birliği’nin himayesinde barış görüşmelerine başlamaya hazır olunduğu yönündeki açıklamayı memnuniyetle karşılıyoruz. Etiyopya’daki şiddetin kalıcı olarak son bulmasını teminen taraflara diyalog çağrımızı ve bu kapsamda her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu yineliyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu