DOĞU AFRİKAHABERLERPOLİTİKAUncategorized @tr

Etiyopya, insan haklarının korunmasına yönelik kararlılığını yineledi

Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, Etiyopya Hükümeti’nin İnsan Haklarının korunmasına kararlı olduğunu söyledi.

Açıklamaya göre Etiyopya hükümeti, uluslararası standartları karşılayan, güvenilir, ulusal mülkiyete sahip ve yönlendirilen bir geçiş dönemi adaleti mekanizması aracılığıyla hesap verebilirliği, uzlaşmayı, iyileştirmeyi ve gerçeği söylemeyi sağlamak için çalışıyor.

Açıklamada, “Güçlü, yoğun ve katılımcı bir sürecin ardından Geçiş Adaleti Politikası son aşamasına geldi ve birkaç hafta içinde Bakanlar Kurulu tarafından onaylanacak.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, bu kritik aşamada hükümetin, barış ve istikrarın pekiştirilmesine yönelik geçiş dönemi adaletinin tam olarak uygulanmasına yönelik devam eden çabalarını iki katına çıkarmaya güçlü bir şekilde kararlı olduğu ifade edildi.

Bakanlık açıklamasında, hükümetin ülke çapında hesap verebilirliği ve sürdürülebilir barışı sağlamak amacıyla Pretoria barış anlaşması, Ulusal Diyalog süreci, Yeniden Yapılanma ve İyileştirme ve Barışı Güçlendirme’nin uygulanmasını hızlandırma yönündeki sağlam siyasi kararlılığını da yinelediği belirtildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu