BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Etiyopya halkı Türkiye için seferber oldu

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki büyük deprem faciasının ardından dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Etiyopya’da da yardım kampanyaları başladı.

Son yıllarda iç savaş, kuraklık ve çekirge istilası gibi türlü zorluklarla mücadele eden ve yüzbinlerce insanın hayatını kaybettiği Etiyopya’da halk kendi dertlerini unutarak Türkiye’de yaşanan deprem felaketi için seferber oldu.

Depremin ilk gününden beri Addis Ababa Büyükelçiliği başta olmak üzere TİKA, Din İşleri Müşavirliği, Ticaret Müşavirliği gibi bütün Türk temsilcilikleri birer taziye evine döndü. Camilerde gıyabi cenaze namazları kılındı, depremzedeler ve Türkiye için dualar edildi.

Yardım kampanyasında 10 milyon Etiyopya birri (yaklaşık 3.5 Milyon TL) toplandı

Birçok kişi ve kurumun Türkiye’deki depremzedelere yardım yapmak istemesi üzerine Addis Ababa Büyükelçiliği tarafından bir yardım kampanyası başlatıldı.

Yardım kampanyası için TİKA Addis Ababa Ofisi’nde düzenlenen programa Addis Ababa Büyükelçisi Yaprak Alp, Etiyopya Federal Parlamentosu Harar Milletvekili ve Etiyopya-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Fatih Wazir, Etiyopya Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Fennan Mohammed ve diğer yardımsever Etiyopyalıların katıldı.

Programda katılan bağışçılar Addis Ababa Büyükelçisi Yaprak Alp’e sembolik bağış çekleri takdim etti.

Yardım kampanya kapsamında 10 milyon Etiyopya biri (yaklaşık 3.5 Milyon TL) toplandı.

Programda konuşan Büyükelçi Yaprak Alp Etiyopya hükümetinin depremin ilk gününden beri Türkiye’ye destek olduğunu, binlerce battaniye ve çadırın yanı sıra asker ve profesyonel arama kurtarma görevlisinin deprem bölgesinde görevlerini tamamlayarak Etiyopya’ya döndüğünü söyledi.

Alp, “Türkiye gerçekten eşi benzeri görülmemiş bir felaketle karşı karşıya kalmıştır, gerçekten zor günler geçirmektedir ama bu zor günleri dayanılır hale getirenin tam da bugün çok güzel bir örneğini gördüğümüz bu tür dayanışma hareketleridir. Bugün burada, yanımızda olmanız başlı başına çok anlamlıdır. Siz sadece yanımızda olmadınız daha fazlasını yaptınız. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Ne yapsak Türkiye’ye olan borcumuzu ödeyemeyiz”

Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Fennan Mohammed, “Afeti duyduğumuzdan beri yüreğimiz paramparça. Türkiye Mezunları için Türkiye’ye destek olmak bir seçenek değil bir zorunluluktur.” dedi.

Etiyopya’nın her karışında Türkiye’nin, Türk sivil toplum kuruluşlarının izlerinin olduğuna vurgu yapan Mohammed, “Bazı STK’ların bu deprem felaketinde bile burada başladıkları işleri yarım bırakmamak için gösterdikleri insanüstü gayreti görünce yüreğimiz parçalanıyor. Ne yapsak Türkiye’ye olan borcumuzu ödeyemeyiz” ifadelerini kullandı.

TİKA Etiyopya Program Koordinatörü Cengiz Polat, Etiyopya’nın Türkiye’ye yaptığı yardımın maddi değerinden ziyade manevi değeri çok büyük olduğunu ifade etti.

Son yıllarda zor günler geçiren, yüzbinlerce insanın hayatını kaybettiği yıkıcı bir iç savaş, çekirge istilaları ve kuraklıklarla mücadele eden Etiyopya haklının Türkiye’ye yardım için sefer olduğunu belirten Polat, “Etiyopyalı kardeşlerimizin Türkiye’ye bakışı kelimelerle anlatmak mümkün değil. Güçlü bir Türkiye bizim kadar Etiyopyalı kardeşlerimize de güven veriyor. Türkiye’nin zafiyetini kendi varlıklarına yönelmiş bir tehdit olarak görüyorlar. Bu ilgi, bu sevgi tarihte başka bir millete nasip olmuş mudur bilmiyorum.” dedi.

Yüzyılın en büyük dayanışma örneğini de gösterdik diyen Harar Milletvekili Fatih Wazir, “Dünyanın mazlum halkları kendi dertlerini unutup Türkiye için seferber oldular. Dün Türkiye’nin dokunduğu bütün kalpler bugün Türkiye için atıyor. Camilerde dualar ediliyor, her tarafta yardım kampanyaları düzenleniyor. İnşallah bu dayanışma ruhuyla hep birlikte bu zor günleri de atlatacağız.” dedi.

Wazir, Türkiye yıllardır ektiği, sevgi, merhamet ve dayanışma tohumlarının meyvesini aldığını sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu