BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Etiyopya: Bayram kutlamaları sırasında polis ve protestocular çatıştı

Etiyopya başkenti Addis Ababa’daki bayram kutlamalarında polisin kalabalığa biber gazı sıkması sonucu çatışma çıktı.

Addis Ababa’da bayram kutlaması nedeniyle uluslararası stadyumu dolduran kalabalık dua etmek için Meskel Meydanı’na taştı. Yüz binlerce kişi dua sırasındayken bazı kişiler geçen hafta Gondar kentinde 12 Müslümanın öldürülmesini protesto etmeye başladı.

Polis huzursuzluğu ‘isyan’ olarak nitelendirdi

Addis Ababa uluslararası stadyumunun dışında meydana gelen olayda Addis polisi olayı “birkaç kişinin neden olduğu bir isyan” olarak nitelendirdi.

Bir yetkili, bazı kişilerin slogan ve taş atmaya başlaması üzerine bir polisin kalabalığa istemeden göz yaşartıcı gaz sıktığını söyledi. Addis Ababa polisi, düzen sağlanmadan önce mülkün zarar gördüğünü belirten bir bildiri yayınladı.

Çatışma, geçen hafta ülkenin kuzeyinde meydana gelen Müslüman karşıtı saldırıların ardından geldi. 25 Nisan Salı günü, çoğunluğu Hristiyan olan Gondar kentindeki Şeyh Elias Mezarlığı’na Müslüman bir cenaze töreni sırasında bir saldırı gerçekleştirildi. Addis Ababa Müslüman konseyi yönetim kurulu üyesi Ustaz Mohammed, “Gondar’da bombalar ve makineli tüfeklerle saldırı düzenleyen organize silahlı grup, orada olanlardan sorumludur ” dedi.

Olay yerine gelen gazeteciler, bazı göstericilerin “Gondar için adalet” ve “Camilerimizi yakmayın, insanlarımızı öldürmeyin” diye bağırdığını ve polise taş attığını söyledi.

İslami İşler yetkilisi, askeri Derg rejiminin düşüşünün ardından 1991’de yıllık geleneğin başlamasından bu yana “bu tür olayların ilk kez gerçekleştiğini” söyledi. Polisin, katılımcılardan hiçbirinin silah taşımadığını kontrol ettiğini de sözlerine ekledi.

Etiyopya çoğunluğu Hristiyan ve nüfusun yaklaşık yüzde 30’u Müslüman bir ülkedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu