BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’den, Güney Sudan’ın barış ve kalkınma çabalarına destek

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, batı komşusu Güney Sudan’ın barış ve istikrarını destekledikleri mesajını verdi.

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit ve beraberindeki üst düzey heyetin Etiyopya ziyareti sonrası Twitter hesabından İki ülke arasındaki iş birliğinin devam edeceği mesajını veren Ahmed, yaptığı açıklamada “Etiyopya, Güney Sudan’ın kalıcı barış ve kalkınma çabalarını desteklemeye hazır.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Ahmed, Etiyopya’nın Güney Sudan ile dayanışma içinde olduğunu belirterek Güney Sudan ile farklı alanlarda anlaşmalar imzaladıkları bilgisini paylaştı.

Sudan’dan 2011’de ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan, Devlet Başkanı Mayardit’in 16 Aralık 2013’te yardımcısı Risk Machar’ı “darbe teşebbüsü” iddiasıyla görevden almasının ardından iç savaşa sürüklenmişti.

Taraflar, defalarca barış ve ateşkes anlaşması imzalasa da çatışmalar devam etmiş ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) gözetiminde yürütülen barış görüşmeleri sonuçsuz kalmıştır.

Güney Sudanlı taraflar, Eylül 2018’de IGAD üyesi ülkelerin devlet başkanlarının katılımıyla Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da nihai barış anlaşması imzalamıştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu