BÖLGELERDOĞU AFRİKAEKONOMİHABERLER

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, ulusal imalat sanayi hareketini başlattı

Başbakan Abiy Ahmed bugün, sektörün rekabet gücünü artırmayı amaçlayan ulusal imalat sanayi hareketi başlattı.

“Etiyopya Üretsin” olarak adlandırılan hareket, sektörün çok yönlü sorunlarını sürdürülebilir, entegre ve kapsamlı bir şekilde çözerek rekabetçi bir imalat sanayii yaratmaya yönelik ulusal bir çaba olarak başlatıldı.

Programın açılışını yapan Ahmed, “Tarım sektörünün başarısını imalat sanayinde de tekrarlamalıyız” dedi.

Abiy Ahmed’e göre imalat sektörü, hükümetin beş önceliğinden biri olduğuna ve sektörde öngörülen başarı için özel sektör iş birliği önemli olduğunu vurgulayarak “Bölgesel hükümetler ve üreticiler misyonlarını yerine getirmek için birlikte çalışırlarsa gerçek değişim elde edilebilir” dedi.

Etiyopya Sanayi Bakanı Melaku Alebel, hareketin amacının, ekonominin yapısal dönüşümüne katkıda bulunan sektör için elverişli bir ortam yaratmak olduğunu söyledi.

Diğer hedeflerin ise çalışma kültürünü geliştirmek, ürünlerin kalitesini, türünü ve rekabet gücünü artırmak, döviz ve ithal ürünleri ikame etme kabiliyetini artırmak olduğu belirtildi.

İmalat sanayi hareketi ile sektörünün 2020’de yüzde 6,8’den 2030’a kadar yüzde 17,2’ye büyümesi, üretim kapasitesini yüzde 50 hedefinden yüzde 85’e çıkarması ve sektörden elde edilen mevcut dış ticaret gelirini 400 milyon dolardan 9 milyar dolara çıkarması hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu