BÖLGELERDOĞU AFRİKAEKONOMİHABERLER

Etiyopya, altın ihracatından yaklaşık 514 milyon dolar kazandı

Etiyopya Maden Bakanlığı’na göre Etiyopya, mevcut Etiyopya mali yılının son 11 ayda altın ihracatından 513.9 milyon dolar kazandı.

Etiyopya Maden Bakanı Takele Uma, bugünkü basın toplantısında Etiyopya’nın son 11 ayda altın ihracatından 513.9 milyon dolar elde ettiğini söyledi.

Etiyopya Ulusal Bankası aracılığıyla ihraç edilen altının, kahve ihracatından sonra en fazla döviz kazandıran ikinci ihracat ürünü olduğu belirtildi.

Bakanlık, ülkedeki altın yataklarını ve ihracat ticaretini daha da artırmak için Etiyopya Ulusal Bankası ile birlikte çalışıyor.

Hükümetin davetkar bir politikayı yürürlüğe koyduğunu ve yatırımcıların maden sektörüne girmesi için iş ortamı yaratmak için uygulanabilir beyannameyi revize ettiğini kaydeden bakan, “Hükümetin hem yerli hem de yabancı şirketlerin ülkeye yatırım yapması için elverişli bir ortam yarattığını” söyledi.

Ancak Bakan Uma, arama, çıkarma ve ihracat faaliyetlerinde bulunan 972 maden şirketinin ruhsatlarının son zamanlarda yasaya uymadığı ve kendilerinden bekleneni yerine getirmediği gerekçesiyle iptal edildiğini açıkladı.

Ruhsatları iptal edilen şirketlerin kendilerinden istenenleri yerine getiremediklerini, yaptıkları faaliyetler için ruhsat şartlarına uymadıklarını ve pek çoğunun hırsızlık ve kaçakçılık faaliyetlerinde bulunduğunu anlattı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu