BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Eski Zambiya Devlet Başkanı Rupiah Banda için ulusal yas ilan edildi

 

Zambiya’nın demokratik olarak seçilen dördüncü Cumhurbaşkanı Rupiah Banda, iki yıldır kolon kanseriyle savaştıktan sonra başkent Lusaka’da hayatını kaybetti.

Zambiya’da hükümet, 11 Mart’ta 85 yaşında hayata gözlerini yuman eski Devlet Başkanı Rupiah Banda’nın anısına ulusal yas ilan etti.

Hükümet Baş Sözcüsü Chushi Kasanda, basına yaptığı açıklamada, 2008-2011 yıllarında Zambiya’nın devlet başkanlığı görevini yürüten Banda için 7 günlük ulusal yas ilan edildiğini bildirdi.

Zambiya Cumhurbaşkanı Hakainde Hichilema, “Onun kamu hizmetindeki uzun ve şanlı kariyerini sevgiyle tanıyor ve ulusa hizmetini takdir ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rupiah Banda

1938 yılında bugünkü Zimbabve topraklarında bulunan Gwanda kasabasında dünyaya gelen Banda, gençlik yıllarından itibaren Zambiya’nın bağımsızlık hareketi içinde bulundu.

Banda, bağımsızlığın kazanıldığı 1964 yılından itibaren devletin çeşitli kademelerinde üst düzey görevler yürüttükten sonra, 2006 yılında dönemin Devlet Başkanı Levy Mwanawasa’nın yardımcılığı görevine atandı.

Mwanawasa’nın sağlık sorunları nedeniyle görevini bırakmasının ardından 2008 yılında vekaleten devlet başkanlığı görevini yürüttü. 2008 yılındaki devlet başkanlığı seçimini kazanarak ülkenin dördüncü devlet başkanı oldu.
2011 yılındaki genel seçimlerde iktidarı kaybeden Banda, 2 yıldır mücadele ettiği kolon kanseri nedeniyle 11 Mart’ta hayatını kaybetti.

2008’den 2011’e kadar görev alan Banda, geçen Ağustos ayında görevdeki Edgar Lungu ile mevcut Başkan Hakainde Hichilema arasındaki görüşmelerde arabuluculuk rolü üstlenmiş ve bu, ülkeye yaptığı son önemli katkı olarak görülen bir başarıydı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu