BATI AFRİKAHABERLER

Eski Nijer Tabii Kaynaklar Bakanı Omar Hamidou Tchiana: Nijer’de yabancı askeri güçlerin bulunması Nijer anayasası ve milli egemenliğine aykırıdır

Nijer yerel basınındaki haberlere göre eski Nijer Tabii Kaynaklar Bakanı Omar Hamidou Tchiana, geçtiğimiz günlerde Nijer parlamentosundan geçen ve yabancı askeri güçlerin Nijer’de konuşlanmasına olanak tanıyan yasa tasarısı hakkında milletvekillerine hitaben bir açıklamada bulundu. Tchiana, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Nijer’de yabancı askeri güçlerin bulunması Nijer anayasası ve milli egemenliğine aykırıdır. Tera’da Fransız askerleri tarafından öldürülen gençler sizin evlatlarınız olsaydı bu yasa tasarısına oy vermezdiniz. Ancak bütün bunlar bir gün bitecek.”

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz Kasım ayında, Burkina Faso’dan Mali’nin Gao kentine ilerleyen Fransız askeri konvoyunun geçişi Nijer’in batısında bulunan Tera kentinde halk tarafından engellenmişti.

Fransız askerleri ve Nijerli güvenlik güçlerinin yolu açmak için uyarı ateşi açması sonucu iki kişi ölmüş, 16 kişi de yaralanmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu