BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Eritre, TPLF saldırılarında Batı desteğine işaret etti

Kenya’nın yerel haber kanalı Nations’un haberine göre Eritre, Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’ni (TPLF) Etiyopya ve Eritre sınırındaki kaybedilen toprakları geri almak için saldırı planlamakla suçlayarak Batılı devletlerin desteğine dikkat çekti.

Gözlemciler tarafından temelsiz ve ironik bulunarak reddedilen suçlamalar, TPLF unsurları ve Eritre güçlerinin Badme ve Rama adlı sınır kasabalarında çatışmasının ardından geldi.

Eritre Enformasyon Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “TPLF liderlerinin saldırı hazırlığı içerisinde olduğu bir sır değildi” ifadeleri kullanıldı.

“Ana hedefleri, uluslararası hukukun Eritre’nin egemen bölgesi olarak tanıdığı topraklarını yeniden işgal etmek ve Eritre topraklarında nefrete dayalı yağma ve vahşetlerini tekrarlamak.”

Bakanlık salı günü yaptığı açıklamada ülke ismi vermeden Batılı devletleri işaret etti.

“TPLF’nin komplosu Batılı güçlerin lütfuna ve desteğine sahip… Onlar (Batılı güçler), TPLF savaşa girmeden önce insani yardım adına tahıl, ilaç, yakıt ve diğer malzemeleri temin etmek için acele ediyorlar.”

Etiyopya’nın Tigray bölgesiyle Eritre arasındaki ilişki, Başkan Isaias Afwerki’nin 2020 tarihinde savaşmak için Etiyopya Federal Ordusu’na destek kuvvet göndermesinden sonra kötüleşti.

Enformasyon Bakanlığı, Eritre’nin topraklarını korumak için savaşa hazır olduğunu söyledi.

Bir diğer taraftan ise bu toprakların Kuzey Etiyopya’daki Tigray bölgesine ait olduğunu iddia edenlerde var.

Uluslararası toplum Eritre’ye güçlerini bölgeden çekmesi için defalarca çağrı yaptı.

Yerel bir siyaset yorumcusu olan Sumur Tsehaye, Eritre’nin askerlerini Tigray ve komşu bölgelerden çekmek için hiçbir şey yapmadığını söyledi.

Nations’a konuşan Sumur, “Eritreli yetkililerin, askeri güçleri Batı Tigray’da yasadışı bir şekilde bulunarak uluslararası hukuku doğrudan ihlal ederken, Tigray güçlerini savaşa hazırlanmakla suçlamaları çok ironik” dedi.

“Eritre ordusu savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işledi. Tigray’da soykırım iddiasında bulundu… Eritre bölgede barışa bir şans vermek istiyorsa tüm birliklerini Tigray’dan çekmeli.”

TPLF liderleri Eritre’nin yeni iddialarına bir tepki vermedi.

Eritre güçleri de dahil olmak tüm taraflar, soykırım ve cinsel şiddet dahil olmak üzere ciddi insan hakları ihlalleri yapmakla suçlanıyor.

Bu sınır sorununun tarihi temelleri bulunuyor. 

Eritre ile Etiyopya arasındaki 1998-2000 yılları arasındaki sınır savaşının temel nedeni olan Badme, 2002 yılında bir Orta Sınır Komisyonu tarafından Eritre’ye verildi.

Sınır çatışmasında 70.000’den fazla insan hayatını kaybetti.

2018’de uzun süredir rekabet içinde olan Etiyopya ve Eritre, diplomatik bağları resmen iyileştirerek Etiyopya ile 20 yıllık düşmanlığa son verdi. Ayrıca bu komisyonun bulgularına uymayı kabul etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu