BATI AFRİKABÖLGELERDOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

Eritre Enformasyon Bakanlığı, İsrail ile gizli askeri anlaşmaların olduğunu yalanladı

Geçtiğimiz cumartesi günü İsrail’de diasporik ve  muhalif Eritreliler, Eritre Büyükelçiliği’nin organizasyonuyla Netenyahu hükümetine karşı protesto gösterileri düzenledi.

Protesto gösterileri İsrail polisinin Eritreli göçmenlere yönelik uyguladığı şiddetli baskı sonucunda kanlı bitti. 19’u ağır en az 120 Eritreli yaralanırken; çıkan taşkınlık sonucu 30 İsrail polisi yaralandı, 39 Eritreli ise gözaltına alındı.

Konuya ilişkin olarak Suudi Arabistan menşeili televizyon kanalı olan AlHadath, yapmış olduğu haberde “İsrail üsleri ve Eritre’nin gizli askeri anlaşmaları”nın olduğuna yönelik bir iddiada bulundu.

AlHadath’ın tarafından yayınlanan habere karşılık Eritre Enformasyon Bakanlığı tarafından net bir açıklama yapıldı.

Eritre Hükümeti defalarca şunun altını çiziyor:

 

“Suudi merkezli TV kanalı AlHadath, bu öğleden sonraki yayınında Eritre’ye karşı uydurma sert sözler sarf etti. Bu, bu kanalın, bu hikayelerin geçerliliğini tespit etmek için herhangi bir çaba göstermeden, belirsiz “uzmanlardan” alıntılar yaparak Eritre’ye karşı çirkin iddiaları yaydığı ilk sefer değil.

Dün İsrail’de yaşanan içler acısı olaylarla ilgili bugünkü “haber analizinde” AlHadath, “İsrail üsleri ve Eritre ile gizli askeri anlaşmalar” olduğu varsayılan uzun süredir itibarsızlaştırılmış hikayeleri yeniden değerlendiriyor.

Eritre geçmişte hiçbir zaman İsrail’le herhangi bir askeri anlaşmaya girmemiştir ve böyle bir anlaşması da bulunmamaktadır;

Eritre Hükümeti defalarca şunun altını çiziyor:

İsrail’in Eritre’de hiçbir zaman dinleme noktası olmamıştır;

Bu yalanlar, Eritre’ye karşı olumsuz gündemler besleyen bazı güçler tarafından periyodik olarak ortalıkta dolaşmaya ve güçlendirilmeye devam ediyor;

Festivaller diasporadaki yasalara saygılı Eritre topluluklarının diğer yarım asırlık yasal faaliyetlerini aksatmak için gerçekleştirilen şiddetli saldırılarla ilgili olarak altta yatan nedenlerin yanı sıra bu aşağılık eylemleri kışkırtan dış güçler hakkında tam bir açıklama yayınlayacaktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu