BATI AFRİKABİLİM ve TEKNOLOJİBÖLGELERHABERLER

Equiano denizaltı kablosu Afrika’daki ilk durağı olan Togo’ya ulaştı

Togo, Avrupa’yı Afrika’ya bağlayan internet devi Google’ın denizaltı kablosu Equiano’ya ev sahipliği yapan ilk Afrika ülkesi oldu.

Kurulumuna 2019’da başlan, Portekiz’den Afrika’nın Batı Kıyısı boyunca uzanacak ve Avrupa’yı Togo, Nijerya, Namibya, Güney Afrika ve St. Helena’ya bağlayacak olan Equiano denizaltı kablosu Lome’ye ulaştı.

Cuma günü Google Afrika Genel Müdürü Nitin Gajria tarafından yapılan açıklamada, Equiano denizaltı kablosunun Togo, Lomé’ye ulaştığını duyurdu.

Dünyanın her yerinden insan iletişimde kalmak, yeni pazara ulaşmak veya müşterileri ile bağlantı kurmak için Google ürünlerini kullandığı belirtildi ve önümüzdeki beş yıl içinde Afrika’da 300 milyon insan çevrimiçi olurken, Equiano kablosu, daha fazla Afrikalının teknolojiden yararlanmasını sağlamak için daha fazla fırsat sunma ve bağlantıyı iyileştirme taahhüdünün parçası olduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Ülkedeki internet hızının 2021’de 10 Mbps’den 2025’te 21 Mbps’ye iki katından fazla artması beklenirken, tüketici fiyatlarının aynı dönemde %14 düşmesi bekleniyor. Ayrıca bu ekonomik değerlendirmeye göre, hızlardaki iyileşme ve düşük fiyatlar İnternet penetrasyonunu teşvik etmelidir. 2022 ve 2025 arasında Equiano, dijital ekonominin ve çevre sektörlerin büyümesiyle Togo’da dolaylı olarak 37.000 yeni iş yaratmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

Projelerimizde tarihi şahsiyetlerin adını vermekten gurur duyuyoruz

Dunant üzerinden Curie’den Firmina’ya kadar birçok denizaltı kablo projesine tarihi şahsiyetlerin adını vermekten gurur duyduklarını belirtirken aynı şey, Nijerya doğumlu ve kölelik karşıtı bir yazar olan Olaudah Equiano’ya adını taşıyan Equiano kablosu için de geçerli olduğu ifade edildi.

Bu yılın sonunda hizmete hazır olması beklenen Equiano, bölgeye hizmet vermek için inşa edilen son kablodan yaklaşık 20 kat daha fazla ağ kapasitesine sahip olacağı belirtildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu